Prawo w e-commerce

Nazwa domeny nie została opłacona? Uwaga na wyłudzanie pieniędzy!

Co jakiś czas klienci informują mnie o wiadomości, że ich domena nie została przedłużona. Dostają albo maila z taką informacją, albo SMS, jak ten tutaj:

Uprzejmie informujemy, że nazwa domeny nazwa_domeny.net.pl nie została opłacona na kolejny okres rozliczeniowy i jest w trakcie 14-dnoiowego wygasania. W celu odnowienia zarezerwowanej domeny prosimy o kontakt pod nr 22 270 65 10 (Infolinia 801 066 396) lub odeślij ?Domena?, odzwoni konsultant. Z pozdrowieniami, Web-Online.pl

Oczywiście osoba, która dostała wiadomość nie posiada domeny z końcówką .net.pl, a jedynie z końcówką .pl. Nie była nigdy właścielem domeny .net.pl i takiej domeny do niczego nie potrzebuje. Firma Web-Online ewidentnie naciąga właścicieli witryn zbierając kontakty ze stron internetowych, wysyłając SMSy i wyłudzając w ten sposób pieniądze na rejestrację domen, które nie są w ogóle potrzebne.

Powyższa  firma na swojej stronie www nie podaje ani adresu, ani NIPu, ani innych danych identyfikacyjnych. Jest tylko telefon. Zadzwoniłem i poprosiłem o dane. Dostałem takie oto informacje:

Agencja “Web-Online”, ul. Krzywoustego 52/11a, 70-317 Szczecin, NIP 852-225-64-29

Sprawdziłem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i dowiedziałem się, że firma ta tak naprawdę nazywa się… Firma Handlowo-Usługowa Becconet Krzysztof Andrzej Kozioł, Usługi Gastronomiczne Krzysztof Andrzej Kozioł.

Gdyby ktoś był bardzo nękany przez „firmę” Web-Online może złożyć zawiadomienie do prokuratury o próbie wyłudzenia pieniędzy.

Ale najważniejsze, to uważnie czytaj wiadomości o rejestracji domen i sprawdzaj czy na pewno chodzi o domenę, którą posiadasz. Innych końcówek poza .pl, .com, czy .eu zazwyczaj nie ptrzebujesz.

Domena, Prawo w e-commerce  Tematy: , , . 2

Zmień nazwę na przycisku “Zamówienie z obowiązkiem zapłaty”

Od 25 grudnia 2015 r. przycisk zamówienia, które wiąże się z obowiązkiem zapłaty musi mieć zapis, który jasno mówi, że taki obowiązek występuje. W ustawie zapisano nawet propozycję, aby napis brzmiał dokładnie “Zamówienie z obowiązkiem zapłaty”. Niestety okazuje się, że taki napis nie wpływa pozytywnie na liczbę zamówień w sklepie.

Czytaj dalej →

Marketing w Internecie, Prawo w e-commerce, Sklep internetowy  Tematy: , , , . 0

Uwaga na naciągaczy: Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów, Organizacja Konsumencka Kompedium…

Jeżeli otrzymałeś maila z tytułem “Uwaga: Posiadają Państwo zły regulamin !” albo “Ważne – zabroniony regulamin !”, wyglądające na bardzo poważne ostrzeżenie “Wzywamy aby w terminie do 7 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości” podpisane “Krzysztof Janicki” albo “Zdzisław Przybylski”, to nie panikuj. To jedne z wielu maili, które są rozsyłane przez automaty, które nawet nie sprawdziły dokładnie twoich stron.

Czytaj dalej →

Prawo w e-commerce  Tematy: , , , , , , , , , . 2

Co jeszcze i gdzie musisz zmienić w sklepie internetowym i nie tylko po 24.12.2014

Wspomniałem już o zmianach w przepisach, które obowiązują wszystkich sprzedawców internetowych od 25.12.2014 r. Teraz podaję jeszcze więcej szczegółów, co i w którym dokładnie miejscu należy umieścić. Sprawdź swoje strony internetowe (dotyczy to nie tylko sklepów) czy spełniają te wymagania.

Czytaj dalej →

Prawo w e-commerce, Sklep internetowy  Tematy: , , , , , , , , , , . 0

Dostosowanie sklepu do nowych przepisów obowiązujących od 25 grudnia 2014 r.

Dokładnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia wchodzą w życie nowe przepisy, które dostosowują polskie przepisy do przepisów unijnych w zakresie handlu w internecie. Na początku grudnia użytkownikom Klientera przybliżyłem na czym polegają te zmiany i w jaki sposób należy je uwzględnić na swoich stronach internetowych. Udostępniam teraz wszystkim to nagranie i podaję co powinieneś zmienić na swoich stronach internetowych jeśli tą drogą klienci mogą złożyć u Ciebie zamówienie.

Czytaj dalej →

Prawo w e-commerce, Sklep internetowy  Tematy: , , , , , , , , , , . 0

Wykorzystaj nowe prawo, które powinno obowiązywać sprzedawców internetowych od 13 czerwca 2014 r.

Od 13 czerwca 2014 w całej Unii Europejskiej powinny obowiązywać jednolite przepisy dotyczące praw konsumentów. Przepisy te w dużym stopniu wpływają na działalność sprzedawców internetowych. Można to traktować albo jako utrudnienie dla przedsiębiorców, albo jako… okazję do wyprzedzenia konkurencji.

Czytaj dalej →

Marketing w Internecie, Prawo w e-commerce  Tematy: , , , . 0

BEZPŁATNE PORADY
dla Internetowych Sprzedawców
x

Chcesz regularnie otrzymywać
Biuletyn Sprzedawcy Internetowego?

 

Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *
Wpisz 4: (filtr antyspamowy)

Wysyłając to zgłoszenie zgadzasz się z Zasadami Prywatności.

W każdej chwili możesz zrezygnować!