Co jakiś czas otrzymuję pytania w stylu:

Czy trzeba zgłosić handel na Allegro do urzędu skarbowego?

Czy do tego, aby zarabiać w internecie muszę założyć własną firmę, bo jeśli internetowy biznes zacznie przynosić zysk to trzeba się z tego jakoś rozliczyć?

Jeżeli sprzedajesz na Allegro lub na innych stronach internetowych w sposób ciągły i zorganizowany, to zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej powinieneś założyć firmę. Oznacza to, że sprzedaż od czasu do czasu niepotrzebnych rzeczy z domu nie wymaga rejestracji firmy. Ale jeżeli już prowadziłbyś taką sprzedaż w sposób zorganizowany, na przykład pomagając również systematycznie sąsiadom pozbywać się niepotrzebnych rzeczy z domu, to już zaczynasz podchodzić pod wymóg rejestracji działalności gospodarczej.

Jeżeli poważnie zamierzasz zabrać się za sprzedaż w Internecie, to musisz zarejestrować firmę. Choć nie zawsze od razu na samym początku. Najpierw proponuję Ci jak najwięcej nauczyć się na temat sprzedaży internetowej.

Zacznij od kupowania w Internecie. W sklepach internetowych i na Allegro. Aby kupować na Allegro musisz najpierw zarejestrować sobie konto. Na początek zarejestruj konto na siebie prywatnie. W przyszłości będziesz mógł bez problemu zmienić to konto na firmowe.

Założ też sobie blog. Zacznij pisać o tym na czym się znasz i wokół czego będziesz chciał później rozwinąć sprzedaż. Zacznij publikować informacje przydatne osobom, do których będziesz później kierować swoją ofertę. Teraz nie sprzedawaj. Teraz po prostu dziel się wiedzą i pomagaj. Sprawdzaj też, w czym te osoby chcą abyś im pomógł, bądź pomogła.

Buduj listę swoich przyszłych klientów. Załóż sobie autoresponder. Utrzymuj regularny kontakt z osobami na swoich listach. Stale dostarczaj im wiedzę, która już teraz może im się przydać.

Zapisz się do programów partnerskich. Większość z nich pozwala zarabiać bez konieczności posiadania firmy, podpisując jedynie umowę o dzieło. Nie spodziewaj się jakiś ogromnych pieniędzy z tego. Nie to jest najważniejsze na tym etapie. Dzięki programom partnerskim możesz zacząć już coś sprzedawać swoim potencjalnym klientom. Masz im co zaoferować.

W taki oto sposób stopniowo zbudujesz sobie pozycję eksperta. Kiedy już będziesz miał odpowiednio dużą listę (a to jak duża, to zależy od branży i specyfiki tego co będziesz oferować), zdobędziesz zaufanie i poważanie, to dopiero wtedy zakładaj firmę.

Dzięki takiemu podejściu szybko zaczniesz sprzedawać i nie będziesz musiał się martwić o to, skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów prowadzenia firmy, nie mówiąc już o dochodach.