Prowadzenie działalności artystycznej bez zakładania firmy

W ostatnim czasie bardzo dużo osób promuje swoje umiejętności artystyczne za pomocą internetu. Szczególnie popularne jest wszelkiego rodzaju rękodzieło, np. kartki okolicznościowe, obrazy, rzeźby i inne ozdoby. Dostaję dużo pytań o to, czy jeżeli zamierza się sprzedawać tego typu usługi i wytwory tych usług w internecie, czy trzeba założyć w tym celu działalność gospodarczą?

Jeśli wykonujesz działalność artystyczną osobiście i dokonujesz osobiście sprzedaży swoich prac, to stanowi to odrębne źródło przychodu w podatku dochodowym PIT. Nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej.

Są jednak pewne ograniczenia takiej sprzedaży.

Ograniczenia te wynikają z ustawy o podatku dochodowym i przepisów działalności gospodarczej. Działalnością gospodarczą, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, jest każda zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

To oznacza, że możesz sprzedawać w internecie (i nie tylko) wyroby własnej działalności artystycznej bez jakiejkolwiek rejestracji tylko jeżeli jest to okazjonalne. Wówczas taka działalność opodatkowana jest jedynie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przy czym ten podatek płaci wyłącznie kupujący.

Jeżeli jesteś twórcą (za twórcę uważa się osobę, która tworzy dzieła artystyczne będące przedmiotem prawa autorskiego), który działa w sposób nieokazjonalny, to zamiast zakładania firmy możesz zarejestrować się w Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury. Przy czym efekt tego będzie taki, że będziesz musiał płacić składki ZUS. Jedynie rozliczenie z podatku będzie inne niż przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Powinieneś też prowadzić ewidencję sprzedaży VAT swoich wyrobów. Tylko dzięki temu sprzedawane przez ciebie prace będą zwolnione z podatku VAT.

Należy pamiętać, że brak działalności gospodarczej utrudnia rozwój sprzedaży. Na przykład jeżeli twoją grupą docelową są firmy, to z reguły są one zainteresowane otrzymaniem faktury. A do tego potrzebujesz działalności gospodarczej.

Z drugiej strony założenie i prowadzeni firmy wiążę się z pewnymi stałymi kosztami. Podstawowym kosztem jest ZUS.

Jeśli masz inne źródła przychodów (np. umowa o pracę), są odprowadzane są z nich składki na ZUS i wynagrodzenie nie jest niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, wówczas podlegasz tylko płaceniu ubezpieczenia zdrowotnego – ok. 230 zł miesięcznie. Przy czym większa część z tego odliczana jest od podatku dochodowego.

Jeżeli nie masz innych źródeł przychodu, to podlegasz obowiązkowi płacenia wszystkich składek ZUS, niezależnie czy masz działalność gospodarczą, czy artystyczną. Składka przez pierwsze 24 miesiące wynosi co miesiąc ok. 350 zł. Później wzrasta do ok. 800 zł (podaję kwoty około, bo to się zmienia co jakiś czas).

Prowadzącym działalność polecam też wynajęcie biura rachunkowego, aby nie zawracać sobie głowy księgowością. Ceny są różne, ale przy małej działalności wystarczy na to 200 zł miesięcznie.

W efekcie czasami na początku może faktycznie nie opłacać się założenie firmy. Musisz to jednak sam ocenić. Brak własnej firmy oznacza, że nie możesz prowadzić marketingu w sposób ciągły, a jedynie okazjonalny. Nie będzie to więc nigdy działalność na dużą skalę. Ale można w ten sposób zacząć.

Na końcu muszę dodać, że nie jestem doradcą podatkowym i zanim podejmiesz decyzję na podstawie tego co napisałem, sprawdź aktualne przepisy u osób zawodowo zajmujących się tego typu doradztwem.

 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

27 odpowiedzi do Prowadzenie działalności artystycznej bez zakładania firmy

 1. Sławek 2 grudnia 2010 w 12:46 #

  Witaj Mirku

  Dziękuję Ci za tak fachowe i cenne porady.

  Bardzo proszę Cię o pomoc w najważniejszej dla mnie kwestii zarabiania na wiedzy.

  Otwierając własną działalność gospodarczą i chcąc zarabiać na wiedzy poprzez szkolenia on-line i na żywo, czy muszę mieć jakieś uprawienia pedagogiczne? wyższe wykształcenie? Zaznaczam, że chodzi o kursy dzielenia się wiedzą, bez wydawania certyfikatów uprawniających do czegokolwiek.

  Moja dziedzina to:
  – sekrety pozytywnego myślenia
  – odkrywanie swoich talentów
  – jak pokochać siebie

  więc proszę Cię o odpowiedż na trzy pytania,
  które mam wrażenie będą dotyczyć wielu czytelników:

  1. Czy do prowadzenie takich kursów wymagane jest jakieś konkretne wykształcenie?

  2. Jakie PKD wybrać do kursów internetowych? i stacjonarnych?
  – Czy to jest Pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej nie sklasyfikowane?

  3. Czy takie szkolenia są opodatkowane VAT?

  To niezwykle ważna dla mnie i pewnie dla wielu pytania. Czekam Mirku na odpowiedź i dziękuję za nią

  pozdrawiam
  Sławek

  • Mirek Szmajda 4 grudnia 2010 w 22:34 #

   Do zarabiania na wiedzy na własny rachunek nie musisz mieć uprawnień pedagogicznych, ani żadnego wykształcenia. Wystarczy, że masz jakąś wiedzę, której nie mają niektórzy inni ludzie.

   Sławku, jako PKD może być to co podałeś.

   Szkolenia takie w internecie są opodatkowane podatkiem VAT 22% (od 2011 roku będzie to 23%).

 2. Sławek 6 grudnia 2010 w 16:18 #

  Dziękuję Mirku

  Mam jeszcze jedną wątpliwość.

  Czy takie szkolenia są opodatkowane VAT od razu? czy po przekroczeniu progu podatkowego na ten rok to 100 000zł.

  pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
  Sławek

  • Mirek Szmajda 7 grudnia 2010 w 09:04 #

   Sławku, jeśli jesteś zobowiązany płacić VAT, to takie szkolenia są opodatkowane VATem. Jeśli nie jesteś w ogóle płatnikiem VAT, to oczywiście nie naliczasz podatku VAT.

 3. Piotr 24 sierpnia 2011 w 19:23 #

  Witam
  Chciałbym założyć działalność artystyczną, która będzie polegała na zajęciach artystycznych prowadzonych w szkołach lub przedszkolach. Były by to zajęcia dodatkowe. Posiadam wykształcenie pedagogiczne jednak nie mam uprawnień do pracy w szkole i przedszkolu.
  Zastanawiam się nad takim pomysłem od niedawna i mam sporo pytań.
  Te najważniejsze to:
  – Gdzie skierować pierwsze kroki aby założyć taką działalność,
  – Czy przy braku ofert pracy będę obciążony kosztami za działalność,
  – Czy muszę posiadać dodatkowe wykształcenie aby pracować z dziećmi,
  Być może są ważniejsze pytania, które powinienem zadać. Jeśli tak to bardzo proszę o rady.

  • Mirek Szmajda 28 sierpnia 2011 w 13:49 #

   Piotrze, Twoje pytanie wychodzi poza zakres tematyczny tego bloga (sprzedaż internetowa). Szukaj porady u doradcy podatkowego.

 4. Karolina 12 grudnia 2011 w 13:28 #

  Chciałabym trochę zarobić na święta sprzedając własnoręcznie zrobioną biżuterię i ozdoby choinkowe oraz obrazki malowane na drewnie.Czy muszę mieć założoną działalność gospodarczą lub posiadać jakiś inny papier by móc legalnie sprzedawać swoje wyroby? Nie chciałabym dostać mandatu ze skarbówki ale zakładanie działalności na tydzień sprzedaży, z której dochód nawet nie starczy na 1 składkę ZUS jest bez sensu! Czy będąc “artystą” mogę powołać się na jakiś zapis prawny lub mogę skądś otrzymać zaświadczenie o tym że jestem np. twórcą?(nie wiem jak to jest w przypadku twórców ludowych )A tak w ogóle to pod co “podciągnąć” moją działalność artystyczną tak żeby trochę zarobić a nie mieć nieprzyjemności i nie musieć odprowadzać od tych paru groszy podatku? Zdaje się że istnieje kwota wolna od podatku i do jej wysokości nie muszę nic nikomu płacić?

 5. Ewa 22 marca 2012 w 14:26 #

  Co jest rozumiane pod pojęciem ‘sprzedaży okazjonalnej’, czy mogę prosić o doprecyzowanie tego terminu?

 6. Natalia 22 marca 2012 w 23:09 #

  Witam serdecznie!

  Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje, bo bardzo mi pomogły, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć informacji na temat tego, co dokładnie znaczy określenie “sprzedaż okazjonalna”? Czy sprzedawac okazjonalnie wg prawa to np. raz w miesiącu? Czy jest to płynne określenie i zależy od sprawy?
  Moje prace chciałabym wystawić w internetowej galerii artystycznej. Będzie to ok 10-15 sztuk kolczyków, więc czy to już jest sprzedaż ciągła czy jeszcze okazjonalna??
  pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
  Natalia.

  • Mirek Szmajda 22 marca 2012 w 23:30 #

   Przesłałem to pytanie o sprzedaż okazjonalną do doradcy podatkowego. Jak tylko się coś więcej dowiem, dam znać.

  • Anna 29 sierpnia 2013 w 16:20 #

   Okazjonalna czyli np walentynki, boże narodzenie, wielkanoc, okres lata..a zatem nie miesiąc w miesiąc, niezależnie od ilości sztuk, Bo i tak nie wiadomo, czy te 100 sztuk się sprzeda, kiedy się je wystawia, prawda?

 7. Natalia 22 marca 2012 w 23:52 #

  Bardzo dziękuję, będę wdzięczna zza odpowiedź. Ja przesłałam owe zapytanie do Urzędu Skarbowego w Tychach. Również czekam na odpowiedź. Panie Mirku, a czy zna Pan jakikolwiek program do obliczania składek i wypełnienia PIT-53? Lub jakiś link z poradą jak dobrze go wypełnić? Oraz ostatnie pytanie: Czy orientuje się Pan czy prawdą jest, że od sprzedaży artystycznej do kwoty 3020zł rocznie nie trzeba płacić żadnego podatku, ani nawet rozliczać się ze skarbówką poprzez PIT-53? I dopiero powyżej tej kwoty należy opłacić podatek VAT?
  Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam!

  • Anna 29 sierpnia 2013 w 16:23 #

   Natalio czy możesz to potwierdzic? Że do kwoty 3020 zł rocznie nie trzeba się rozliczac ze skarbórką, pitem-53? To kwota brutto? czy netto?

 8. Sebastian 25 marca 2012 w 12:44 #

  Witam
  Chciałbym w przyszłości założyć własna stronę internetowa mającą na celu zachęcanie do moich usług(zarabianie na tworzeniu stron internetowych, oraz zarabianie na udostępnianiu swojego serwera na treści reklamowe).Czy w takiej sytuacji założenie firmy jest jedynym rozwiązaniem , czy istnieje inna możliwość wyłączająca rejestrowanie działalności ?

 9. Maciej 15 lipca 2012 w 14:12 #

  Czy dobrze rozumiem? Nie musze mieć dzialalności i nigdzie jej nie rejestrować jeśli będę sprzedawal kartki okolicznościowe? tylko w rozeznaniu PIT trzeba będzie wpisać zyski?

 10. Maciek 16 grudnia 2012 w 16:16 #

  Witam,
  Twój artykuł jest tym czego szukałem. Dziękuję za niego. Mam jeszcze jedno pytanie na które próbuję znaleźć odpowiedź na necie – ale na razie bez powodzenia. Ponieważ nie jestem jeszcze pewien na czym będzie polegała moja zarejestrowana działalność gospodarcza – to do tego czasu chciałbym malować i okazjonalnie remontować pomieszczenia. Czy jest jakiś sposób abym to legalnie robił bez rejestrowania firmy i płacenia tych dla mnie obecnie b. wysokich składek. Czy może można podpisać jakąś umowę o dzieło – ale czy np mogę to zrobićz sąsiedem z bloku, który nie jest firmą zatrudniającą?). Chciałbym wykonać powiedzmy 1 (1 tydzień) pracę m-cznie.
  Jeżeli znasz odpowiedź – to proszę daj znać.
  W między czasie będę czytał Twój Blog. Dzięki

 11. Моника Сзмајевска 3 stycznia 2013 w 10:12 #

  a jak mozna zarobic na rzezbienu?

 12. Małgorzata 4 stycznia 2013 w 11:10 #

  Witam,
  czyłam Akademię Sztuk Pięknych (malarstwo), od tej pory nigdzie nie pracowalam, miałam trochę oszczędności i dorabiałam malując. Jako, że skończyłam edukację – skończyło się ubezpieczenie w firmie rodziców. Chcę utrzymywać się wyłącznie z działalności artystycznej (malowanie, rzeżbienie, projektowanie itp), mieć ubezpieczenie i zapewnioną emeryturę. Co powinnam zrobić? Nie codziennie mam zamówienia, i mają różne wartości (raz 100zł innym razem 1500zł).

 13. Zosia 21 marca 2013 w 21:21 #

  Witam Pana
  Chcę założyc małą firmę, czyli wyrób lalek-szmacianek. Wystawiam je pierwszy raz na targach jako osoba fizyczna i jeśli miałabym odbiorców to jak to załatwić, bo ja jeszcze nie zarejestrowałam działalności bo nie wiem czy się uda ta sprzedaż. Czy jednak można z odbiorcą umówić się, że wykonam lalki na umowę-zlecenie czy koniecznie potrzebne jest zarejestrowanie firmy? Jaki ja płaciłabym podatek tzn ile procent? Pracuję dodatkowo w szkole na pół etatu na umowę stałą. Czy lepszy jest ryczałt czy coś innego? Dziekuję za odpowiedź

 14. Ania Kowalska 19 kwietnia 2013 w 18:27 #

  Chciałam się spytać tylko nie wiem do kogo mogę skierować to pytanie. Od kilku lat tworzę biżuterię, bardzo chciałabym się podzielić swoją wiedzą z innymi (odpłatnie). Chciałam zaznaczyć, że nie prowadzę działalności gospodarczej (nie mam swojej firmy) gdyż mnie na to nie stać w chwili obecnej.
  Czy mogę samodzielnie zorganizować taki kurs/warsztaty czy też muszę być zatrudniona np. na umowę zlecenie przez kogoś? Jeśli tak to w jaki sposób powinnam się rozliczyć w ZUSie.
  Będę wdzięczna za odpowiedź lub skierowanie mnie do odpowiedniej osoby.

 15. Anna 29 sierpnia 2013 w 16:11 #

  No ale tak powinno byc! Rolnik, który sam hoduje kury ma prawo bez podatku sprzedawac jajka! kwiaty itp. Ja myślę, że ktowa 1200 zł ta najniższa pensja dla artysty powinna byc zwolniona od podatku. Trzeba zmienic przepisy..czemu biedak, ktory zarobi 500 zł ma miec podake a bogaty zarabiający 300000 tys jest z niego zwalniany? I co więcek okrada pracownikow, często wyzyskuje..np pracują 12 h, płaci im za 8 h niskie płace.. Gdzie tu logika? aktoś ma talent i nie moze z niego zyc? Bo firma trzeba podatki to jest chore. Ktoś kto ma zdolnosci manulane np kartki, biżuteria, obrazy, robótki na szydełku (ubranka, serwetki) ma prawo je sprzedawac. Myśl,ę że kwota więcej niz 1200 na rękę powinna byc opodatkowana, ale z głową. Dla Artyrty powinna wynosic 10% czyli 120 zł. I byc stała. Opłaca się i tak rżadowi, w ten sposób również niweluje sie bezrobocie i to, ze ludzie nie muszą korzystac z MOpsu itp. Ludzie moga isc na studia bo stac ich na to npo z wyrobu bizuterii itp. Co innego jak ktos nie jest Artystą..tylko skupuje ciuchy obrazy bizuterie handluje tym..O to juz opodatkowac bo to łatwizna. Nie narobił sie porzy tym z zbija kokosy. Podatek 350 zł jak najbardziej ok i musi miec taka osoba firme itp. Artysta, rolnik, ogrodnik ma praow sprzedawac kwiatki ze swojego ogrodka na targu przez net itp. Bez opodatkowania do kwoty 1200 zł.

 16. Edyta Floras 11 września 2013 w 03:51 #

  W kwestii ZUS

  Składka wynosi ok 1000 zł a nie 800 zł miesięcznie
  http://www.pit.pl/zus_przedsiebiorcow_288.php

  zaś dla nowych firm ponad 400 zł miesięcznie

  I są to minimalne kwoty, bo oczywiście można płacić więcej co też niektórym przyniosło dość ciekawe profity.. ale o tym lepiej rozmawiać z kimś, kto się lepiej na tym zna :)

 17. Bartek 27 maja 2014 w 20:14 #

  Witam,

  a co w przypadku kiedy napisałem program komputerowy/aplikację i chciałbym uruchomić stronę internetową, z której (bezterminowo) można by ten program/aplikację pobrać za odpowiednią opłatą?
  Czy muszę zakładać działalność czy mogę to robić prywatnie i rozliczać przychody jako osoba fizyczna? Bez żadnych ZUSów, VATów i innych opłat?

 18. Natalia 24 lutego 2016 w 15:11 #

  Witam, mam ogromną nadzieję, że ktoś mi tutaj pomoże… będę wdzięczna.

  Niedawno ukończyłam szkolenie w firmie zagranicznej po którym mogę prowadzić warsztaty w Polsce (tematyka – uzdrawianie,zdrowie).
  Mam swoją stronę internetową na której podałam swoją ofertę, ale póki co mój zarobek jest zerowy, ponieważ nie dotarłam jeszcze do dużej ilości osób.
  Zgłaszają się pewne zainteresowane osoby, ale nie mam pewności czy przez miesiąc będę mieć jakiś zysk czy nie będę mieć go wcale.
  Czy w takiej sytuacji (kiedy mam stronę, ofertę/cennik, szukam klientów, ale mogę ich nie mieć nawet kilka miesięcy lub mieć kilku klientów raz na jakiś czas) – muszę założyć działalność? Nie będę w stanie jej opłacać przy zerowych czy bardzo niskich zyskach..

  Nie wiem też jak działać kiedy pojawi się potencjalny klient i czy muszę z nim spisywać jakąś umowę?

  Bardzo proszę o pomoc i wszelkie informacje.

 19. Karolina Plewka 9 sierpnia 2016 w 10:10 #

  Witam, od jakiegoś czasu rysuje karykatury okolicznościowe na śluby urodziny. .. niektórzy klienci płacą mi przelewem na konto zazwyczaj nie piszą że to za jakąś usługę. Czy wykonując takie rysunki muszę odprowadzać jakieś opłaty? Bardzo proszę o pomoc.

 20. Maja 4 września 2016 w 17:22 #

  Dzień dobry,
  wykonuję rękodzieło (robię na drutach) w zasadzie dla siebie, jednak czasami ktoś zwraca się do mnie z zamówieniem. Zdecydowanie jest to okazjonalna sprzedaż (czasem raz na miesiąc, czasem co pół roku). Czy w takim wypadku nie obowiązuje mnie żadna rejestracja, rozliczenia itp? Czy muszę mieć jakiś dokument, poświadczenie tego, że jest to okazjonalna sprzedaż rękodzieła?

Dodaj komentarz

BEZPŁATNE PORADY
dla Internetowych Sprzedawców
x

Chcesz regularnie otrzymywać
Biuletyn Sprzedawcy Internetowego?

 

Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *
Wpisz 4: (filtr antyspamowy)

Wysyłając to zgłoszenie zgadzasz się z Zasadami Prywatności.

W każdej chwili możesz zrezygnować!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na początku nie opłaca się sprzedawać każdemu (jeśli masz wielką wizję)

Okazuje się, że wiele osób nadal nie widziało właściwej oferty warsztatów "Sztuka Instrukcji Wideo" z cenami (którą widzisz z prawej...

Zamknij