Konsekwencje sprzedaży na Allegro bez działalności gospodarczej

Pisałem już o tym, że prowadząc zarobkową sprzedaż na Allegro powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą lub robić to w imieniu zaprzyjaźnionej firmy. A co zrobić jeżeli już prowadziłeś sprzedaż bez zakładania firmy?

Jeżeli zgłosisz fakt uzyskania dochodów w urzędzie skarbowym, to nie zapłacisz kary. Musisz zapłacić jedynie należne podatki i ZUS z odsetkami. Jest to tzw. zgłoszenie czynnego żalu.

Wymiar kary za prowadzenie sprzedaży na Allegro kwalifikującej się jako działalność gospodarczą zależy często od Twojej sytuacji majątkowej i zarobkowej. Zdarza się, że jest to 100% czy 200% zaległości podatkowej.

Jeżeli prowadząc sprzedaż bez rejestracji nie zbierałeś dokumentów zakupów, to często do urzędu wystarczy samo oświadczenie o wysokości poniesionych kosztów. Może się jednak zdarzyć, że urząd będzie rygorystycznie przestrzegał przepisy i przy braku dowodów zakupów przyjmie zerowe koszty. Może się tak stać szczególnie wtedy kiedy to urząd skarbowy wykryje Twoją działalność.

Co jakiś czas zdarza się, że urzędy skarbowe występują o dane do Allegro. Allegro ma obowiązek podać wszelkie transakcje aż 6 lat wstecz (do 1 stycznia). Pamiętaj, że kontrola może przyjść także od kontrahenta, który zakupił towar i na podstawie przelewu wrzucił go w koszty swojej działalności.

Uważam, że złożenie czynnego żalu jest najlepszym rozwiązaniem, bez względu na konsekwencje finansowe. Jak najszybciej o całej sytuacji zawiadom swój Urząd Skarbowy, zarejestruj działalność i zaprowadź księgowość. Podatek na pewno da się rozłożyć na raty.

Najlepiej udaj się po poradę do doradcy podatkowego. Polecam  też lekturę stron po portalu PIT.pl, a szczególnie znajdujących się tam e-Porad. Bardzo interesująca jest również lektura http://www.ehandel.pit.pl.

 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

266 odpowiedzi do Konsekwencje sprzedaży na Allegro bez działalności gospodarczej

 1. Wojciech P. P. Zieliński 14 listopada 2009 w 20:42 #

  Witam.
  Mam pytanko następującej treści:
  Jeśli na swoim allegrowskim koncie założyłbym kilka aukcji z towarem firmy swoich rodziców, również muszę rejestrować działalność gospodarczą? Plan jest taki, że tylko będę prowadził sprzedaż na swoim koncie – nie będę czerpał z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych. Założenie nowego konta wiąże się z brakiem jakichkolwiek komentarzy – chciałbym ułatwić rodzicom sprzedaż ich produktów.

  • Sławek 19 sierpnia 2012 w 11:19 #

   A jaki problem jest w tym, żeby twój ojciec czy matka “założyli konto” a ty będziesz je tylko obsługiwał. Niech założą ( czy ty im załóż) na swoje dane i po sprawie

 2. Mirek Szmajda 17 listopada 2009 w 02:11 #

  Niestety nie jest to zgodne z regulaminem Allegro. Nie wolno sprzedawać na swoim koncie produktów rozliczanych faktycznie przez inną firmę. Nawet jeżeli założysz własną działalność gospodarczą, to musisz też wówczas sprzedawać na własny rachunek.

  Jeśli chodzi o sprzedaż bez działalności, to niestety w polskim prawie nie ma możliwości robienia tego bez założenia firmy.

  Ponieważ nie ma na Allegro też możliwości cesji istniejącego konta, pozostaje tylko budowanie wiarygodności od początku. Proszę jednak nie zniechęcaj się. Wcale to nie jest takie trudne. Zacznij od tego, że kupuj najpierw od innych na tym nowym koncie. W ten sposób zdobędziesz najszybciej pierwsze komentarze.

 3. Justyna Chojnacka 10 stycznia 2010 w 13:55 #

  Witam,
  mam podobny problem.
  Zostałam zatrudniona na umowę-zlecenie i moim zadaniem jest sprzedaż pod własnym nazwiskiem ( na własnym koncie Allegro) odzieży. Moim zadaniem jest wystawianie, prowadzenie aukcji oraz obsługa klienta. Nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej, moje obowiązki są wypisane na umowie. Należność od klientów wpływa na moje nieoprocentowane konto bankowe, a wszystkie wpłaty przekazywane są dalej do firmy, w której jestem zatrudniona.To ja korzystam z konta Allegro, ja wystawiam aukcje i kontaktuję się z klientami, więc chyba nie łamię regulaminu? Co do kwestii finansowych czy powinnam przedstawić jakieś oświadczenie dla Urzędu Skarbowego?

 4. Mirek Szmajda 14 stycznia 2010 w 11:46 #

  Justyno, sprawa ma trzy aspekty.

  Zgodnie z regulaminem Allegro nie wolno tak sprzedawać. Konto na Allegro powinno być zarejestrowane na firmę, z którą masz podpisaną umowę. Tak więc z punktu widzenia Allegro istnieje ryzyko, że mogą Ci kiedyś zawiesić konto.

  Druga sprawa to sprawa podatkowa. W zasadzie jeżeli urząd skarbowy sprawdza sprzedawców Allegro, to w zasadzie patrzy czy kwalifikują się oni do tego, że powinni mieć firmę.

  Jeżeli sprzedajesz pod własnym nazwiskiem ale dołączasz później do wysyłki dokument sprzedaży wystawiony przez kontrahenta z którym masz podpisaną umowę zlecenie to być może nie poniesiesz z tego tytułu konsekwencji, bo ten kontrahent płaci ostatecznie podatki. Ale musisz upewnić się w swoim urzędzie skarbowym. Ja nie jestem doradcą podatkowym.

  Z kolei z punktu widzenia sprzedaży internetowej sprzedawca internetowy powinien występować w internecie jawnie. To znaczy powinno być jasne kto sprzedaje i jaką firmę reprezentuje. Nie wiem jak to jest w przypadku Allegro (tutaj właśnie reguluje te sprawy regulamin Allegro), ale gdybyś na przykład na tej zasadzie prowadziła sklep internetowy, to przyczepiłby się do Ciebie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wymaga on, aby na stronie sklepu internetowego były podane dokładne informacje o podmiocie, który prowadzi sprzedaż.

 5. Alicja 23 stycznia 2010 w 17:51 #

  Witam
  Sprzedaję na Allegro swoje ubrania używane , czasami nowe które nie doczekały się bym je założyła. Ubrania te kupuję w sklepach z nową ale i używaną odzieżą.Paragony wyrzucam (nigdy by mi nie przyszło do głowy że muszę je zbierać)więc nie mogę udowodnić,że daną rzecz mam 6 miesięcy. Aukcje wystawiam raczej na bieżąco – ok 10-20 aukcji zwykle rzeczy nie sprzedają się od razu więc dlatego wystawiam te same aukcje na bieżąco. Miesięcznie jest z tego od 200 do max 400 zł. Mam stałą pracę, jestem zatrudniona na umowę o pracę . Z alegro nie korzystam zarobić ale by chodź w jakimś stopniu skorzystać z rzeczy które leżą w szafie niepotrzebnie. Ostatnio przypadkiem przeczytałam o kontrolach US i trochę się przestraszyłam – niby sprzedaję rzeczy używane po 6 miesiącach od daty zakupu. Z drugiej strony nie mogę udowodnić daty zakupu, aukcje wystawiam na bieżąco a “dochód” razem z moją wypłatą z pracy stałej wynosi ok 3000 brutto. Czy powinnam płacić podatek za te 5-6 rzeczy sprzedanych w ciągu miesiąca?

 6. Mirek Szmajda 25 stycznia 2010 w 13:57 #

  Alicjo, najlepiej zapytaj w urzędzie skarbowym w dziale rozliczeń podatkowych i na wszelki wypadek od teraz zbieraj paragony. 5-6 rzeczy w miesiącu to nie jest dużo. Najważniejsze jednak jest to czy robisz to regularnie. Jeśli tak, to może to podlegać pod znamiona działalności gospodarczej.

 7. janatka 1 marca 2010 w 20:20 #

  Witam,a ja założyłam działaność gospodraczą,… POZYTYWNIE (wg regulaminu)przeszłam weryfikację dokumentów DG oraz danych i …BACH…po 5 dniach zawieszono mi konto FIRMOWE (własnie to z działanością gospodarczą) za rzekome używnaie kilku kont na allegro. A ja konto FIRMOWE zakładałam pierwszy raz w życiu i co? i Allegro zawiesiło i nie odpowiedziało. Brak jakiejkolwiek reakcji. W piątek i dziś byłam u 3 radców prawnych,każdy z nich był zdumiony,ba nawet dział prawny Allegro był zdumiony-bowiem każdy z radców po przeczytaniu regulaminu i znajomości kc ,stwierdza iż allegro nienalezycie wywiązuje się z umowy. Bowiem (wg regulaminu i kc)Konto ZWYKŁE i konto FIRMOWE to są 2 różne podmioty. Stanowią odrębne konta. Jeszcze prawnik mi napomknął o “równości stron”. Kodeks cywilny (k.c.) w art. 4310 przewiduje środki ochrony przedsiębiorcy w razie, gdy prawo do jego firmy zostanie zagrożone cudzym działaniem lub zostanie naruszone. Teraz muszę z radcą prawnym wystosować przesądowe pismo do ALLEGRO i czkeać na odp.
  Jeśli to nie pomoże to będę zmuszona pójść do sądu.A nie chciałabym.Ale oni milczą!!!
  Dlatego wysztkich OSTRZEGAM ! Jeżeli chcecie prowadzic działnośc na allegro to nie zakładjacie KONT FORMOWYCH bo od razu zostaną Wam zwieszone,jeśli macie prywatne.w dziale obsługi nie odrózniają,że to wg polskiego prawa i ich własnego regulaminu to -2 odrebne podmioty.
  Ja,opisłam tylko swój przypdaek, i ostrzegam,bo każdy z was może mieć podobne problemy,a szkoda tracic możliwość działania na allegro.

  PS. Jednocześnie chciałabym POGRATULOWAĆ twórcy tego portalu”SprzedawcaInternetowy”,bowiem jest SUPER PROFESJONALNIE prowadzony i bardzo rzetelnie. Wszelaka wiedza bardzo mi pomogła i pomaga. Za każdym razem ilekroć miałam wątlipowści zawsze tu wchodziłam i natychmiast odnalazłam odowiedzi. Moje WILKIE,OGRMNE SZAPO BA :))).

  • Mirek Szmajda 2 marca 2010 w 00:17 #

   Janatka, nie powinnaś mieć problemów tylko z powodu tego, że masz wiele kont na Allegro. Sam mam 4 różne konta.

   Ale czy czasem nie używałaś tych kont do wzajemnych transakcji? Wiem, że bardzo wiele osób właśnie z tego powodu ma blokowane konta, że kupowało u siebie. Nawet transakcja dwóch różnych osób, ale przeprowadzona z tego samego komputera może być przez Allegro oceniona jako niedozwolona. Znam takie przypadki kiedy blokowano konto firmowe, bo pracownik kupił coś w swojej firmie na Allegro.

   Przy okazji, dzięki za miłe słowa i cieszę się, że za pomocą tej strony, mogę Ci pomagać.

 8. janatka 2 marca 2010 w 16:48 #

  Witam,dziękuje za odpwoiedz. Nie nie licytowałam. Mam prywatne konto i miałam firmowe. I oba nagle zostały zawieszone,choć nic na nich nie było robione. Absolutnie.Ani nikt nie przebijał żadnych ofert,ani nic nie robił pomiędzy tymi kontami. Może to,że ten sam komputer służył do prywatengo,jak i firmowego! Ale właśnie,wg prawników,to ALLEGRO nie potrafi rożróznic. Bowiem czym innym jest os.fizyczna jako konsument,a czym innym przedsiębiorca. To są w polskim prawie i regulaminie 2 różne podmioty.
  Ponieważ allegro kompletnie nic nie odpowiedział ,piszę z prawnikiem przedsądowe pismo.
  Co do profesjonalności to ciągle będe wychwalać RZETELNOŚC I PROFESJONALIZM tego portalu :).
  Każdy kto sprzedaje przez net znajdzie tu ogromną wiedzę :))).
  Ja tu nadal czerpie z mądrości :).
  Serdecznosci :)

  • Mirek Szmajda 2 marca 2010 w 19:01 #

   A czy możesz dokładnie zacytować treść powodu jaki podało Allegro? Zastanawiam się właściwie w jakim celu chcesz wytaczać spór z Allegro? Czy jest o co się bić? Allegro nie jest jedynym miejscem gdzie można prowadzić działalność w internecie. Dziś coraz bardziej opłaca się skupić na niezależnej działalności, na własnych stronach, bez obawy, że ktoś nam coś będzie narzucał. W przypadku Allegro to oni są tymi, którzy ustalają reguły, czy nam się to podoba czy nie.

 9. janatka 2 marca 2010 w 19:57 #

  ustalają reguły,ale muszą się dostosować do do własnego regulaminu i umów,które zawierają w ramach działalności.
  A tu wyraznie wynika,iż bezpodstawnie zablokowali konto FIRMA.Ja nie występuje tu jako osoba prywatna,tylko jako przedsiębiorca,a więc zastosowane jest tu prawo kc.
  RÓWNOŚC FIRM. Temat rzeka. jak napisałam wcześniej zablokowali mi konto z powodu używania kilku kont.
  Konto FIRMA,założyłam pierwszy raz w życiu!!!

  • Mirek Szmajda 3 marca 2010 w 00:11 #

   W Allegro są niezwykle przewrazliwieni na punkcie korzystania z własnych kont nawzajem. Znam wiele przypadków takiego zablokowania. Na początku właścicielom kont wydawało się, ze nic nie zawinili. Często zrobili to nawet nieświadomie. Jednak ostatecznie okazało się, ze złamali regulamin.

   Jeden przypadek, który znam to właściciel konta poprosił kolegę, aby kupował u niego aby w ten sposób zebrać sobie komentarze. Zablokowali oba konta. Po czynnym żalu, konto zostało odblokowane.

   W innym przypadku ktoś założył dwa konta i dokonywał transakcji u siebie. Oczywiście tez zablokowali konto.

   Inny przypadek, to pracownik zakupił coś na Allegro w firmie, w której pracował. Transakcja była prawdziwa. Pracownik chciał mieć komentarz i przedmiot zakupu tez. Nie pomogły jednak zadne tłumaczenia. Konto firmowe zostało na szczęście po tygodniu odblokowane. Dodam, ze firma miała już spore obroty, rzędu kilku tysięcy złotych tygodniowo. Niestety na 2 lata ten sprzedawca miał szlaban na status supersprzedwcy. Po tym czasie Allegro dopiero zgodziło się ten zakaz mu zlikwidować.

   Tak przy okazji, status supersprzedawcy tez jest uznaniowy. Takie prawo Allegro sobie zastrzega.

   Tak wiec Allegro ustala swoje reguły i musisz albo się do nich dostosować, albo pójść gdzie indziej sprzedawać.

   Moim zdaniem każde zablokowanie konta czy aukcji najkorzystniej jest rozwiązać na zasadzie jednak doszukania się faktycznej przyczyny i ewentualnie wyjaśnienia. Niestety lakiniczne wysyłane z automatu informacje w emailu od Allegro za malo szczegółów podają. Spróbuj wyciągnąć od nich wiecej.

   Uważam, ze wiecej zyskasz działając ze spokojem, niż walcząc prawnikami. Nawet jeżeli wygrasz, to czy chcesz mieć w biznesie za partnera kogoś kto w taki sposób własnie działa jak Allegro? Moim zdaniem życie jest za krótkie na takie spory. Ale to jest moje zdanie. Ja wole prowadzić biznes dobierajac sobie za partnerów firmy, ktore mi odpowiadają.

   Allegro wcale nie jest jedynym sposobem na sprzedaż internetowa. Być może własnie zaistniała sytuacja jest dobrym powodem na to, aby spróbować w inny sposób. Niech problemy działają na nasza kreatywność. Po co tracić energię na spory? Lepiej ja spzytkowac tworząc coś nowego. Takie przynajmniej jest moje podejście.

 10. nigdywiecejallegro 18 marca 2010 w 12:13 #

  Witam wszystkich zdesperowanych sprzedawców-allegrowiczów, działalność na allegro prowadziłam od jakis 3 lat, allegro uporczywie ciągle blokowało mi konto, z różnych powodów, czasem nawet z mi nieznanych, gdybym wiedziała to co teraz wiem już dawno bym zrezygnowała. Przez ich działania wielokrotnie traciłam płynność finansową, przez co nie zawsze mogłam należycie wywiązać się z moich transakcji, przez co moje problemy się nawarstwiały. No bo wyobraźcie sobie sytuacje, że prowadzicie sklep stacjonarny i tylko z powodu kilkudniowego zalegania z czynszem właściciel wyrzuca was na bruk razem z wszystkimi rzeczami w sklepie, masakra jakaś, tak właśnie zachowuje się allegro, moja firma była przez nich wiele razy na skraju bankrutctwa. A cała historia zaczęła się od błahostki, od nieuregulowanego rachunku na czas, allegro potrafiło zdjąć około 30 aukcji wypromowanych, tzn 14zł każda, i kazać sobie jeszcze za nie zapłacić, gdzie nic się nie sprzedało, to rodziło kolejny problem, już nie wspomnę o traceniu klienteli, po jednej blokadzie byłam już na świeczniku, potem to za byle co blokowali, a najgorsze było te ściągnie aukcji, kazanie sobie za nie płacić, nie raz gryzłam pazury zastanawiając się skąd mam wziąć kasę na te aukcje skoro nic się nie sprzedało, koszmar jakiś. Niestety korzystałam z ich usług bo myślałam, że tylko tam są klienci. Jaka ja byłam głupia! Otworzyłam sklep internetowy, na początku cisza, nic się nie sprzedawało, zaczęłam dodawać sklep do różnych katalogów, po 3 miesiącach pojawiły się w miarę regularne zamówienia, postanowiłam więc, że to co dotychczas przeznaczałam na promocje w allegro, czyli aukcje wypromowane, przeznaczę na wypozycjonowanie sklepu. Teraz zamówień mam dużo więcej niż w allegro, w lepszych cenach, a co najważniejsze, nikt mnie na bruk nie wywali z byle powodu. Mama sklep na http://www.bazarek.pl Polecam każdemu sprzedawcy, któremu allegro nie daje żyć, na wyniki trzeba trochę poczekać, ale warto bo potem się śpi spokojnie, można normalnie funkcjonować.

 11. fido_89 4 maja 2010 w 21:23 #

  Witam.Mam pytanie a mianowicie moi rodzice są vatowcami i jest zamysł żeby towar ktorego sa producentem sprzedawac na allegro.Jeśli nie weszli na kase fiskalną to jaki dokument sprzedaży maja wystawić klientowi??Fakturę vat???Co należy czynić żeby właśnie na kasę fiskalną nie “weszli”. Z wcześniejszych rozmów widzę że raczej z konta zarejestrowanego na mnie raczej nnie moge sprzedawać towaru rodziców prawada? kolejne pytanie to co jest bardziej opłacalne sprzedawanie towaru jakby przez nich (ich firme) czy zarejestrowanie działalności pt”sprzedaż internetowa” na mnie?? Jakie są ewentualne możliwości uniknięcia płacenia podatku oprocz tego że np towar będzie leżał 6 miesięcy a później zostanie sprzedany.Mówie oczywiście o legalnym uniknięciu podtaku:)….pozdrawiam

 12. Mirek Szmajda 5 maja 2010 w 00:51 #

  W przypadku sprzedaży wysyłkowej płatnej przelewami na konto nie wlicza się to do obrotu wymaganego na kasę fiskalną. Możesz wystawiać faktury lub paragony.

  Należy zarejestrować konto na Allegro na firmę.

  Nie opłaca się zakładać dodatkowej firmy. Lepiej fido_89 jeżeli rodzice zatrudnią Ciebie w firmie i cała sprzedaż będzie przechodzić przez ich firmę.

 13. Janusz 7 czerwca 2010 w 09:46 #

  Ja mam pytanie. Jak firma ma już jedno konto firmowe i zarejstrowała drugie. To czy może

  1. sprzedawać jednocześnie na dwóch kontach?
  2. na drugim nowszym koncie informować, że sprzedaje także na na koncie “nazwa_konta” i pochwalić się np. ilością komentarzy z tamtego konta?
  3. Wkleić screen z komentarzy z tamtego konta? Lub cokolwiek innego?

  Założyliśmy w firmie nowe konto ponieważ obecna nazwa konta była długo i zawierała “sp zoo”. Nowa zawier “adres_pl” strony i chcielibyśmy zwiększyść wiarygodność zaczynając sprzedaż ponownie od 0 komentarzy i nie jako testować sprzedaż w nowej formie (profesjonalny szablon, inne opisy produktów).

  • Mirek Szmajda 8 czerwca 2010 w 01:28 #

   Można sprzedawać na wielu kontach jednocześnie. Można też informować, że się ma więcej kont. Co do komentarzy, to najważniejsze aby nie wprowadzać tylko w błąd. A więc trzeba wyraźnie napisać, że dotyczą one innego konta. Warto podać nawet dlaczego zostało zmienione konto.

   Wiem, że jakiś czas temu Allegro zabroniło zakładania adresów sugerujących w nazwie adres strony internetowej. Ciekawe więc, że udało się Wam takie konto założyć?

 14. Janusz 8 czerwca 2010 w 10:12 #

  Udało się bez problemu ;) Znajomy ma format wwwNAZWApl (zakładał kilka miesięcy temu).

 15. Janusz 8 czerwca 2010 w 10:23 #

  Zastanawia mnie jeszcze tylko czy Allegro nie doczepi się do elementu szablonu “Zadaj nam pytanie. Odpowiemy na każde pod nr telefonu:…. lub przez e-mail: biuro@nazwa.pl” (gdzie sam mail jest dość powiększony, a całość to graficzny element szablonu).

  Oraz Aukcje użytkownika “nazwa_pl”

  Widzę takie rzeczy na innych aukcjach… ale wiadomo, że wszystkich nie mogą sprawdzić ;) Jednak o tym dowiemy się chyba z praktyki.

  • Mirek Szmajda 8 czerwca 2010 w 18:29 #

   Jeżeli Twoja intencją jest przekonać użytkowników Allegro żeby kupowali od Ciebie poza Allegro, to każde Twoje działanie będzie nieść ze sobą ryzyko, ze ludziom z Allegro nie spodoba się to i zablokuja Ci konto. Z tego co mówią wieksi i doswiadczeni sprzedawcy wynika, ze takie działanie i tak się nie opłaca. Klienci z Allegro to nieco inna grupa niż klienci np. z Google. Lepiej mieć dwie odrębne strategie na obsługę klientów z Allegro i na własnej stronie internetowej. Tak to będziesz się stałe dziwil, ze wiekszosc jakoś nie przejść do Ciebie na stronę. Pomieszasz marketing do grup docelowych. Bo tak własnie jest, ze Allegrowicze to specyficzną grupa i lepiej dzis kierowac do nich dedykowany marketing, skupiając się na Allegro.

 16. Martyna 17 czerwca 2010 w 11:36 #

  Witam, jestem użytkowniczką Allegro już od paru lat, jednak zamierzam teraz sprzedawac ubrania z hurtowni – na początku po kilkanascie sztuk na wyprobowanie czy będzie na nie popyt. Czy od razu muszę zakładac konto firma, czy mogę wystawic je “na próbę” z własnego, prywatnego konta? Od jakiego zysku miesięcznego/rocznego trzeba rejestrowac sprzedaz na allegro? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  • Mirek Szmajda 17 czerwca 2010 w 11:42 #

   Martyno, niestety od razu trzeba rejestrować firmę. Na koncie prywatnym możesz sprzedawać tylko prywatne rzeczy. Nie możesz na tym koncie prowadzić zorganizowanej działalności handlowej.

 17. Miron 30 lipca 2010 w 10:28 #

  Witam, mam takie małe pytanie, mianowicie sprzedaję raz na jakiś czas (rzadziej niż raz w miesiącu) komplet kół na allegro za około 2000zł, koła są przeważnie używane przez dłużej niż 6 miesięcy, aukcje nie są wystawiane systematycznie ale sporadycznie czy powinienem jakoś rozliczać się z US czy nie grożą mi żadne konsekwencje z jego strony?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

 18. Sylwia 31 lipca 2010 w 11:58 #

  Witam, jestem na Allegro już od 5 lat i teraz kiedy otworzyłam swój sklep, zaczęłam także sprzedaż na Allegro. Wystawiłam ok 40 aukcji, ale niestety nie wiedziałam, że swoje prywatne konto muszę przekwalifikować na konto firma. Teraz już wysłałam wszystkie dokumenty do Allegro i czekam na ich weryfikację.
  Czy w związku z tym nie jest za późno?
  Co z tymi wystawionymi już aukcjami, które trwają?
  Dziękję za odpowiedź, pozdrawiam

  • Mirek Szmajda 7 sierpnia 2010 w 15:42 #

   Sylwio, nie powinnaś mieć problemu. Jeszcze do niedawna można było tak sprzedawać i wiem, że wiele osób przez długi czas też nie zrobiło tego zgłoszenia. Najważniejsze, że już zgłosiłaś. Znaczek firma powinien pojawić się automatycznie na wszystkich Twoich aukcjach.

 19. Joak 7 sierpnia 2010 w 18:28 #

  Jeśli jestem przedstawicielem handlowym pewnej firmy, czy mogę oferować na Allegro produkty tej firmy? Czy może muszę przekształcić konto na firmowe? Jak wyglądają zasady prowadzenia takiej sprzedaży na Allegro?

  • Mirek Szmajda 7 sierpnia 2010 w 22:11 #

   Na Allegro konto musi być założone na firmę, która fizycznie wystawia dokumenty sprzedaży. Jeżeli jesteś przedstawicielem handlowym bez działalności gospodarczej to aby sprzedawać na Allegro musisz obsługiwać konto zarejestrowane na firmę, której jesteś przedstawicielem. Nie możesz wtedy przekształcać swojego konta, tylko musisz założyć nowe.

 20. Dominik 8 sierpnia 2010 w 15:38 #

  Witam, w zwiazku z sezonem letniem sprzedałem kilkanaście przedmiotów za kwotę około 2400 pln (jest to kwota wolna od podatku rocznie). Bylo to moje jedyne zrodlo dochodu. Nie prowadze dzialalnosci gospodarczej. Na aukcji jeden z przedmiotow zostal kupiony przez osobe z Prokuratury Apelacyjnej. Czy w zwiazku z tym bedzie jakies postapowanie przeciwko mnie? Co mi grozi? Co powiniennem zrobic?

  • Mirek Szmajda 9 sierpnia 2010 w 10:47 #

   Dominiku, nie jest tak bardzo ważne że sprzedałeś za kwotę wolną od podatku. Ważniejsze jest czy prowadzisz sprzedaż w sposób zorganizowany i systematyczny. Jeśli tak, to może to podlegać pod wymóg założenia działalności gospodarczej. A w tym przypadku nie jest istotne jaki dochód generujesz. Możesz nie płacić żadnych podatków, mimo że prowadzisz firmę.

   Z tego co wiem, to takie sytuacje jak Twoja są sprawdzane raczej przez urzędy skarbowe. I wcale nie muszą oni od Ciebie kupować. Po prostu zwracają się do Allegro o listę użytkowników, którzy sprzedali w określonym czasie powyżej pewnej kwoty i później ich sprawdzają czy prowadzą działalność gospodarczą i jakie zapłacili podatki.

   W Twoim przypadku oceniłbym czy opłaca Ci się dalej sprzedawać, czy będzie to na tyle dochodowe aby założyć firmę. Jeżeli nie, to może warto znaleźć kogoś w czyim imieniu mógłbyś to sprzedawać, jakiegoś znajomego który ma firmę.

 21. Dominik 9 sierpnia 2010 w 11:02 #

  Dziękuje za odpowiedź. Teraz już nic nie sprzedaję i będą się dowiadywał czy założenie działalnośći gospodarczej opłaci się w moim przypadku. Ale w tej chwili chciałbym dowiedzieć się jakie mogą być konsekwencje mojej “nielegalnej działalności” i co powiniennem teraz zrobić.
  I czemu osoba z Prokuratury Apelacyjnej kupiła ode mnie przedmiot i co będzie dalej w związku z tym?

 22. Dominik 9 sierpnia 2010 w 12:01 #

  Może w związku z tym, że jeszcze praktycznie nic nie jest pewne rozwiązaniem jest czynny żal?

 23. Joak 9 sierpnia 2010 w 13:04 #

  Mam jeszcze jedno pytanie: jak wygląda sprzedaż bez działalności gospodarczej a sprzedaż własnych wyrobów artystycznych? Jeżeli ktoś jest np. rzeźbiarzem i sprzedaje swoje wyroby, czy musi zakładać firmę? Działalność artystyczna chyba nie podlega takim wymogom, prawda? Niezależnie od tego czy ktoś sprzedaje swoje dzieła ciągle czy tylko sporadycznie. Jak to wygląda w takim wypadku?

 24. Greg 20 sierpnia 2010 w 21:28 #

  Przekształciłem swoje konto allegro na firmowe ale teraz zastanawiam się czy mogę sprzedać towar używany lub kupiony prywatnie ale mi się nie przydał na tym koncie czy muszę utworzyć nowe konto prywatne?

  • Mirek Szmajda 20 sierpnia 2010 w 22:56 #

   Chyba najlepiej do sprzedaży prywatnego towaru, który nie wchodzi w działalność gospodarczą, mieć osobne prywatne konto. Chodzi tu bowiem o rozliczenie księgowe. Od Allegro dostajesz fakturę za wystawiane przedmioty. I nie powinny być na tej fakturze prowizje pobrane przez Allegro za prywatne przedmioty.

 25. Anna 22 sierpnia 2010 w 22:27 #

  Witam serdecznie,
  jak wygląda sytuacja kiedy ktoś będąc zatrudniony na umowę o pracę sporadycznie (tzn. co 2-3 miesiące) sprzedaje biżuterię własnego wyrobu? A co jeśli wystawia taką biżuterię w galerii internetowej?
  I jeszcze jedno – jak to wygląda w przypadku osoby bezrobotnej? Wiem że pytań wiele ale wierze że na wszystkie uzyskam odpowiedź.
  Pozdrawiam:)

 26. sebastian 29 sierpnia 2010 w 12:56 #

  Witam,
  Na początku gratuluję świetnej strony, jestem tu pierwszy raz a już uzyskałem wiele ciekawych informacji.

  Od jakiegoś czasu myślę o rozpoczęciu systematycznej sprzedaży na allegro i założeniu w tym celu działalności gosp. Z tą jednak różnicą że owa działalność miała by być prowadzona na moją mamę, która jest zatrudniona na umowę o pracę i z tego co się orientuję ZUS wynosiłby ok 300 a nie 800 zł. W tym celu chcę założyć nowe konto na allegro na jej nazwisko. Czy z tym niższym ZUSem w tej sytuacji to prawda?

  I druga rzecz: jak wygląda ta sprawa ze znajomym , który ma firmę? rozumiem, że zakładam konto firmowe na jego firmę, a on zatrudnia mnie powiedzmy na umowę zlecenie tak? ponadto dochodzi tutaj chyba jeszcze rozszerzenie działalności jeśli owy znajomy prowadzi sklep stacjonarny ale z innymi artykułami niż te które ja mam zamiar sprzedawać?

  z góry dziękuję za odpowiedzi

  • Mirek Szmajda 30 sierpnia 2010 w 11:44 #

   Sebastianie, niższy ZUS jest przez pierwsze 24 miesięcy dla osób, które nie prowadziły dotąd działalności gospodarczej. Wynosi on 117,11 zł plus ubezpieczenie zdrowotne, czyli w sumie około 350 zł.

   Jeżeli Twoja mama jest zatrudniona na umowę o pracę to i tak będzie płacić tylko ubezpieczenie zdrowotne, czyli w tej chwili 233,32 zł. I to niezależnie jak długo będzie prowadzić działalność. Wystarczy, że będzie zatrudniona na umowę o pracę z co najmniej minimalną płacą.

   Twoja mama lub znajomy może Cię zatrudnić w swojej firmie – na umowę o pracę lub zlecenie. Jeżeli prowadzący firmę chce sprzedawać w internecie, to musi mieć wpisane w zakresie działalności również prowadzenie sprzedaży wysyłkowej, poza siecią sklepów.

 27. ola 27 września 2010 w 19:19 #

  Witam!!!
  od jakiegoś czasu kupuję tanio w sklepach odzież używaną i drożej sprzedaję- w miesiącu około 15-20 rzeczy (ok 200zł-dochód). ubrania kupowane są na łącznym rachunku i najczęściej kupowane na wagę -co teraz mam zrobić? jak mam udowodnić że dane ubranie było tak zakupione i za daną cenę?

  • Mirek Szmajda 29 września 2010 w 12:41 #

   Olu, musisz brać rachunki za każdy zakup. Nie ma znaczenia, że wszystko kupujesz razem. I tak liczy się suma kosztów.

 28. franek 13 października 2010 w 22:55 #

  Witam, mam takie pytanko, chciałbym dorabiać sobie do wypłaty miesięcznej pewne pieniążki na allegro, zajmując się kupowaniem tam i naprawą urządzeń uszkodzonych, następnie sprzedając je z powrotem, Sumy to około powiedzmy 500-600zł miesięcznie, ale tak, aby nie przekroczyć rocznego dopuszczalnego dochodu wolnego od podatku. Mam umowę o pracę, pytanie, jakie byłyby koszty prowadzenia jakiejkolwiek legalnej formy działalności, przy tym jak najtańszej, aby powyższy proceder mógł istnieć? Czy urząd Skarbowy będzie mnie ścigał jeśli sprzedałem w niewiedzy ok 10 przedmiotów o wartości ok 2000zł?? Dziękuję za odpowiedzi.

 29. Aleksandra 30 października 2010 w 13:42 #

  Witam,
  ja jak Pani Alicja sprzedaję, używaną odzież. Korzyści z tego mam niewielkie bo jakieś 100 zł miesięcznie, a czasem nawet mniej. Regularnie nie wystawiam aukcji, tylko w wolnych chwilach – dosyć rzadko, jednak zawsze coś sprzedaję. Robię to dla przyjemności i pozbycia się niechcianej odzieży. Jestem studentką, nie zarabiam, nie prowadzę działalności. Czy w takim wypadku obejmuje mnie jakakolwiek kara?

  • Mirek Szmajda 30 października 2010 w 14:26 #

   Aleksandro, moim zdaniem jeśli jest to własna odzież albo nawet sporadyczne pozbywanie się odzieży znajomych, to raczej nie nosi to znamion działalności gospodarczej. Jednak jeżeli świadomie kupujesz coś, aby później odsprzedawać, to niezależnie od tego ile zarabiasz, to może już podchodzić pod działalność zorganizowaną, czyli podlegającą wymogowi rejestracji.

 30. Dominika 31 października 2010 w 20:59 #

  Witam ,
  sprzedawalam na allegro sporadycznie raz w roku przedmioty i tak w roku 2008 uzyskalam jakies 2500zl, w 2009 ok. 1500zl , a w tym roku z 200zl, myslalam , ze skoro sa to kwoty niskie , wolne od podatku to nie musze sie rozliczac, i sie nie rozliczylam, czy teraz moge zaplacic zalegly podatek?? czy to jest dzialalnosc gospodarcza skoro sprzedawalam tak rzadko??

 31. Hubert 2 listopada 2010 w 22:58 #

  Witam,mam pytanie odnośnie sprzedaży internetowej: czy posiadanie kasy fiskalnej jest obligatoryjne,czy jest jakis inny sposób aby księgować sprzedaż towarów?

  Mam pytanie również odnosnie kosztów związanych z prowadzeniem dział. gosp.: mianowiecie ok 350zł placi sie na poczatku do zusu,a reszta? podatek od osób fizycznych płaci się od wartości łącznych dochdów? oraz vat,jaka jest stawka vatu od sprzedaży?

  z góry dziękuje za odpowiedz;)

  • Mirek Szmajda 3 listopada 2010 w 01:39 #

   Z tego co wiem, jeżeli płatność w sprzedaży internetowej odbywa się poprzez zapłaty na konto bankowe lub inne płatności on-line, to kasa fiskalna nie jest potrzebna. Podatek dochodowy jest od łącznych dochodów. Podatek VAT zależy od tego co sprzedajesz. Może to być 0%, jak to jest na przykład jeszcze teraz na książki (od 2012 roku będzie 5%) albo 22% większość innych towarów i usług (od 2012 roku najwyższa stawka wzrośnie do 23%). Przy czym podatek VAT płaci się od różnicy podatku naliczonego (przy sprzedaży) i zapłaconego (przy zakupach).

 32. Anna 6 listopada 2010 w 09:28 #

  Witam. Mam zablokowane konto na allegro na którym tylko kupowałam . Założyłam działalność gospodarczą mam pytanie czy mogę założyć konto na firmę i zająć się sprzedaży internetową czy też mi to konto zamkną? Siedziba firmy ma inny adres niż mój domowy.

  • Mirek Szmajda 6 listopada 2010 w 10:08 #

   Anno, z tego co wiem, to nie ma automatu, które automatycznie blokuje następne konta. Wszystko zależy również od powodu zablokowania. Czasami też udaje się odblokować konta.

   Możesz wysłać zapytanie do Allegro, poprzez formularz tutaj.

 33. Anna 6 listopada 2010 w 15:41 #

  Powodem były 3 negatywne komentarze brałam udział w licytacjach a potem tak naprawdę udało mi się wygrać te aukcje , których towary średnio mnie interesowały no i nie odezwałam się do sfinalizowania dostałam 3 negatywy. Nie wiedziałam że to ma takie konsekwencje zawarłam nowe konto, które za jakiś czas zamknięto to było ok 2 lat temu i moje początki w allegro towary max do 15 złotych, teraz bym się tak nie zachowała, ale cóż głupota młodości.

  • Mirek Szmajda 6 listopada 2010 w 21:58 #

   Anno, napisałbym więc na Twoim miejscu do Allegro. Czasami udaje się to odkręcić i mogą wyrazić zgodę oficjalnie. Tylko wtedy będziesz mieć 100% pewność, że Ci nie zamkną nowego konta.

 34. Anna 7 listopada 2010 w 22:35 #

  a Czy jeśli wpłaciła by na allegro jakąś kwotę pieniędzy np 100zł to mogą mi odblokować kwotę. Bo tak naprawdę musieli wpłacić zwrot prowizji sprzedającym. Na allegro jest pełno osób którzy mają nawet po 30 negatywów i jakoś nadal funkcjonują. Jak Pan myśli czy to będzie zbędny wydatek i oni i tak mi nie odblokują.

  • Mirek Szmajda 7 listopada 2010 w 23:50 #

   Anno, jeśli masz ujemny bilans należności na koncie Allegro, to oczywiście musisz to zapłacić. Ale tylko wtedy. Zwrot prowizji i tak nie jest żadnym kosztem dla Allegro. Oni po prostu tylko wtedy nie zarabiają.

   Nie ma co gdybać dalej, tylko wyślij pytanie do Allegro i załatw sprawę jednoznacznie z nimi. Nie zgaduj jak zadziałają.

   Negatywy nie są problemem, jeżeli są wyjaśniane. Najgorsze jest siedzenie cicho i nie reagowanie na zaistniałą sytuację. Po prostu napisz jak było naprawdę i że teraz chcesz to naprawić. Niech oni wskażą Ci drogę jak to zrobić.

 35. Iga 13 listopada 2010 w 23:04 #

  Witam,
  wiem że takie pytanie już padło, ale nie znalazłam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi :) Od jakiegoś czasu zajmuję się wyrobem biżuterii, wystawiłam kilka aukcji na prywatnym koncie Allegro, ale nic nie sprzedałam. Poradzono mi abym założyła własną stronę internetową i tak zrobiłam. Teraz dowiedziałam się, że powinnam zarejestrować to jako działalność gospodarczą. Moje pytanie czy jeśli już zarejestruję działalność, a strona nie spełni swojego zadania, czyli nie będę miała żadnego dochodu, albo dochód będzie w wynosił ok 50zł, to czy będę musiała ponosić jakieś koszty z racji tego że działalność jest zarejestrowana?
  Drugie pytanie czy wystawianie raz na jakiś czas dużej ilości książek używanych (podręczników itp.)również podlega rejestracji działalności?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Mirek Szmajda 16 listopada 2010 w 12:36 #

   Iga, wysokość dochodu ma wpływ na wysokość podatków. Nic nie zarobisz, nic nie zapłacisz. Niestety niezależne od wysokości dochodu są składki do ZUS. Te zawsze musisz płącić dopóki masz zarejestrowaną działalność. Możesz ewentualnie zawiesić działalność bez likwidacji i wtedy nie będziesz nic płacić i w razie czego bardzo szybko można działalność z powrotem odwiesić.

   Co do sprzedaży duże ilości książek używanych, to wszystko zależy czy to jest działalność zorganizowana świadomie w tym celu. Granica jest zawsze płynna. Liczą się więc intencje. Te Twoje i te postrzegane przez urząd skarbowy.

 36. marta 19 listopada 2010 w 10:42 #

  witam, a jak jest z ta biżuteria własnego wyrobu? Od jakiegoś czasu się tym zajmuje, wystawiam pracę w galeriach, ale z marnym skutkiem-duza konkurencja. Mam konto na Allegro ale jeszcze nic na nim nie wystawiałam. Jeśli bym zaczęła wystawiać biżuterię własnego wyrobu to jak to wygląda od strony podatkowej? I czy Allegro zawiesi mi konto jak zobaczy że wystawiam tam biżuterię a konto jest prywatne?

 37. Sylwek 28 listopada 2010 w 22:45 #

  Witam. Mam takie pytanie. Chcę założyć działalność gospodarczą i sprzedawać na allegro odzież używaną kupywaną w sklepach z odzieżą używaną ale tam dają tylko paragony, nie dają faktur. Czy mogę wrzucić te paragony w koszta uzyskania przychodu?

 38. sklepik 3 grudnia 2010 w 09:41 #

  Witam,
  Chciałbym założyć firmę, w której sprzedawałbym produkty zrobione przezemnie własnorecznie.
  Gdzie musże to zgłosic i jakie koszty miesiecznie bede musiał ponosić jeśli moje przychody bedą zerowe ?

 39. Monika 5 grudnia 2010 w 19:05 #

  Witam, mam konto na Allegro i od jakiegos czasu sprzedaje na nim swoje bizuteryjne wyroby. Miesięczne dochody to ok 200zł. Teraz chce rozpoczac sprzedaz na wiekszą skalę, nadal swoje wyroby oraz wyroby gotowe i jestem zdecydowana założyc działalnosc.
  Moje pytanie to czy Urząd Skarbowy może sprawdzic mnie wstecz ? Czy przy zakładaniu działalnosci bede zmuszona podac swój login ? Nie zamierzam w przyszłosci ograniczac sie do Allegro, czy Urzad wymaga takich szczegółowych danych ???

  • Mirek Szmajda 6 grudnia 2010 w 13:52 #

   Moniko, urząd przy rejestracji działalności gospodarczej nie będzie cię pytać co robiłaś dotąd i nie zapyta też o Twój login na Allegro.

 40. Ola Żuławińska 6 grudnia 2010 w 22:46 #

  @Sylwek – każdy przedsiębiorca, na żądanie klienta ma obowiązek wystawić fakturę VAT(jeśli jest vatowcem) lub rachunek (jeśli prowadzi działalność zwolnioną z vat).

  Zakupu materiałów podstawowych i towarów handlowych nie można dokumentować paragonem.

 41. Joanna 12 grudnia 2010 w 20:11 #

  Witam

  Mam pytanie odnosnie sprzedazy na allegro ubranek. Pracuje z agranica i tutaj mieszkam i place podatki, poniewaz pracuje w sklepie z odizeza dzicieca bardzo duzo rzeczy kupuje dla swoich maluchow i dla dzieci w rodzinie i dosc duzo rzeczy zostaje mi nowych, ktore moje dzieci nie zalozyly lub mialy byc przeznaczone na prezenty czasem te rzeczy leza po 2 lata w szafie i wysylam do brata do Polski i on to chce sprzedac na allegro. Jak to wyglada z punktu widzenia prawa w Polsce on nie chce zakladac firmy bo ma prywatne konto pozatym rzeczy kupuone za granica plus moj koszt wysylki nie daja mu prawie zadnego zysku tyle ze ja sie pozbywam ” balaganu” z domu. Faktury na wszystko mam. Co w tym wypadku zrobic?

 42. Azazel 21 grudnia 2010 w 14:47 #

  Moj przypadek: jestem jednym z wielu sprzedawców klocków Lego na Allegro, nie mam zarejestrowanej dzialnosci, nie odprowadzam podatku. Sprzedaję uzywane klocki ze swojej kolekcji, ale także nowe klocki, pochodzące z “nadwyżek” zakupów na własne potrzeby. Ponieważ klocki sprzedaję “na sztuki”, ilość wystawianych przeze mnie aukcji jest bardzo duża. Moje pytania: 1. jaki jest stosunek między liczbą wystawianych aukcji, a prawdopodobieństwem kontroli US? 2. Czy to prawdopodobienstwo zalezy od kwoty obrotu? 3. Czy sprzedając nowe klocki Lego bez firmowego opakowania i autoryzacji firmy, naruszam prawo?

 43. Kolega 2 stycznia 2011 w 21:56 #

  Witam! Jezeli jestem pracownikiem firmy, sprzedaje przedmioty roznego typu na allegro z mojego konta (moje dane – konto prywatne), to czy moge zarejestrowac firme w ktorej jestem zatrudniony w allegro (konto firmowe). Firma ma juz konto w allegro, czy moga byc 2 konta na allegro z ta sama firma, sklepem? Jestem zatrudniony na umowe 2 letnia.

  • Mirek Szmajda 4 stycznia 2011 w 23:42 #

   Na Allegro można mieć dowolną liczbę kont. Prywatnych i firmowych.

 44. ANNA 24 stycznia 2011 w 17:59 #

  WITAM. ZAŁOŻYŁAM DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ZAMIERZAM SPRZEDAWAĆ NA ALLEGRO, CZY MUSZĘ NA ALLEGRO ZMIENIĆ KONTO NA FIRMOWE, CZY MOGĘ Z SPRZEDAWAĆ Z KONTA OSOBISTEGO BEZ ZMIANY STATUSU NA FIRMOWE?

  • Mirek Szmajda 24 stycznia 2011 w 21:46 #

   Anno, nie musisz zakładać nowego konta, ale jeśli chcesz rozliczać w koszty prowizje z Allegro, to musisz zmienić status konta na firmowe. Po prostu dopisujesz dane firmy i przesyłasz zeskanowane dokumenty. Dzięki temu pojawi się też znaczek “firma” przy nazwie użytkownika i zwiększy to Twoją wiarygodność u klientów.

 45. Łukasz s. 29 stycznia 2011 w 19:16 #

  Witam mam pytanie chciałbym sprzedawać na allegro części od samochodów (używane), czy musze mieć własną firmę i być zarejestrowany czy mogę swobodnie sprzedawać, bez obaw że za 2 dni urząd skarbowy zapuka do mych drzwi.

  • Mirek Szmajda 29 stycznia 2011 w 20:31 #

   Łukasz, jeśli sprzedasz części jednorazowo to nie masz się czego obawiać. Jeśli będzie to stała działalności, to musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

 46. Łukasz s. 29 stycznia 2011 w 20:46 #

  No a jak np. Będe sprzedawał 4 rozebrane samochody w roku i większość części sprzedam np. poza allegro to nadal muszę zakładać działalność gospodarczą i jaki koszt by był założenia takiej działalności w razie czego??

  I MIRKU Dziękuje za odpowiedzi!!

  • Mirek Szmajda 29 stycznia 2011 w 21:50 #

   Łukaszu, nie ma tu jasno określonej ilości i kwoty sprzedaży. Po prostu coś co jest sprzedawane regularnie, systematycznie zaczyna wyglądać jak działalność zorganizowana w sposób ciągły. W Polsce jest niestety luka w tym miejscu. Zgodnie z prawem nie ma jak właściwie działać na małą skalę. Stąd szara strefa. Ale jeżeli chcesz spać spokojnie i działać zgodnie z prawem musisz albo dobrze się do tego przygotować i działać na odpowiednio dużą skalę, albo sobie odpuścić.

   Dlatego ja polecam najpierw zajęciem się marketingiem, budowaniem listy mailingowej potencjalnych przyszłych klientów. To możesz robić bez działalności gospodarczej. Na przykład za pomocą bloga eksperckiego.

   Kiedy już będziesz mieć odpowiednio dużą listę, to o wiele mniejsze ryzyko uruchomienia działalności ponosisz. Od razu masz odpowiednio dużą sprzedaż. Po prostu przed jej zgłoszeniem badasz cały czas tę swoją grupę i wiesz, czy już jest ona wystarczająca. Również w tym czasie zdobywasz umiejętności marketingowe. Fakt, nie zarabiasz, ale masz ryzyka stałych kosztów.

   Choć w sumie jeżeli masz stałe zatrudnienie, to koszty działalności gospodarczej nie są aż tak wysokie.

   Podsumowując – musisz sam ocenić kiedy będziesz gotów na rejestrację działalności gospodarczej. A do tego czasu i tak już zacznij swój marketing. I nie oglądaj się tylko na Allegro. Allegro to co najwyżej dobry początek.

 47. Joanna 29 stycznia 2011 w 23:30 #

  Pisze do Pana po raz drugi bo na moj pierwszy list nie dostalam, niestety odpowiedzi.

  Mam pytanie odnosnie sprzedazy na allegro ubranek. Pracuje z agranica i tutaj mieszkam i place podatki, poniewaz pracuje w sklepie z odizeza dzicieca bardzo duzo rzeczy kupuje dla swoich maluchow i dla dzieci w rodzinie i dosc duzo rzeczy zostaje mi nowych, ktore moje dzieci nie zalozyly lub mialy byc przeznaczone na prezenty czasem te rzeczy leza po 2 lata w szafie i wysylam do brata do Polski i on to chce sprzedac na allegro. Jak to wyglada z punktu widzenia prawa w Polsce on nie chce zakladac firmy bo ma prywatne konto pozatym rzeczy kupuone za granica plus moj koszt wysylki nie daja mu prawie zadnego zysku tyle ze ja sie pozbywam ” balaganu” z domu. Faktury na wszystko mam. Co w tym wypadku zrobic?

 48. Krzysztof 2 lutego 2011 w 20:19 #

  posiadam dwa konta prywatne na allegro i jestem w trakcie zakladnania dzialalnosci gospodarczej.I w zwiazku z tym mam pytanie czy moge przekwalifikowac oba konta na firma? czy jedno musi nadal zostac prywatne?dzieki

  • Mirek Szmajda 4 lutego 2011 w 10:54 #

   Można mieć dowolną liczbę kont osobistych i firmowych na Allegro. Jeśli masz kilka kont osobistych możesz je zmienić na firmowe. Wszystkie lub tylko wybrane. To zależy od Ciebie. Konto firmowe będzie oznaczane ikoną teczki i będą wystawianie przez Allegro faktury za prowizje na firmę. W przypadku konta firmowego płacisz prowizje dopiero po zakończeniu każdego miesiąca.

 49. kasia 3 lutego 2011 w 16:31 #

  mam pytanie w ubieglym roku zalożylam sobie konto nna allegro aby sprzedawac nie potrzebne rzeczy sprzedałam okolo 5 rzeczy głownie kosmetykow.
  (zaprzestalam sprzedaz gdy dowiedzialam sie ze od takiej sprzedarzy placi sie podatek) czy bede musiała zapłacic podatek do US ? dodam ze na sprzedane rzeczy nie mam paragonów. czy podatek musze zaplacic w tym roku kalendarzowym? ile wynosi podatek od zarobionych 100 zl?

  • Mirek Szmajda 4 lutego 2011 w 11:52 #

   Własne niepotrzebne rzeczy można bez problemu sprzedawać na Allegro. Nie trzeba do tego zakładać firmy. Ważne aby to była wyraźnie działalność nieusystematyzowana, która zaczyna wyglądać na zorganizowaną działalność handlową. Przy dochodzie 100 zł nie trzeba też odprowadzać podatku.

 50. Adam_W. 9 lutego 2011 w 11:54 #

  Witam.
  Mam takie małe pytanie na które nie znalazłem jeszcze odpowiedzi tutaj.
  Posiadam własną firmę transportową ze skręcaniem mebli. I jak wiadomo na początku działalności nie mam wielkiego ruchu w biznesie więc mam tzw. drugi interes a mianowicie z przyjacielem robimy własne projekty na koszulkach i drukowane są sitodrukiem i sprzedajemy je. Na początku jest to sprzedaż tylko w obrębie osiedla i miasta ale od teraz chcemy sprzedawać na allegro – jako że mam swoją DG chce otworzyć sklep na allegro i puszczać to w obieg. I tutaj właśnie nasuwa się pytanie a mianowicie czy mając firmę zajmującą się inna dziedziną a dokładnie transportem to czy mogę normalnie w ramach mojej firmy sprzedawać koszulki na allegro?? Chciałem żeby było wszystko legalnie i chciałem podatek odprowadzać od tego wrzucając to wszystko do rozliczeń mojej firmy a żebym nie musiał tworzyć nowej która będzie się zajmowała sprzedażą internetową. Czy mogę tak?
  Bardzo proszę o odpowiedz ponieważ jest to dla mnie ważne.
  Pozdrawiam.

  • Mirek Szmajda 9 lutego 2011 w 15:08 #

   Adam, możesz w ramach jednej zarejestrowanej działalności prowadzić wiele różnych rzeczy. Ważne tylko aby we wpisie do ewidencji rozszerzyć zakres działalności, wpisując wszystko to co chcesz robić.

 51. Adam_W 9 lutego 2011 w 23:58 #

  Czyli oprocz tego co tam w tym wpisie czyli: transport, przewoz rzeczy, uslugi monterskie, stolarstwo – czyli do tego zaznaczyc jeszcze handel? A wlasnie musze zaznaczyc tylko handel czy cos jeszcze? Plan dzialania jest taki ze kupuje czyste koszulki i daje firmie do druku i pozniej te koszulki sprzedaje – czyli ja ich nie produkuje a tylko sprzedaje wiec sam handel starczy? – czy radzi Pan cos jeszcze zaznaczyc? Jak cos to oczywiscie posiadam kase fiskalna.
  Bardzo Dziekuje za Wszystkie odpowiedzi ktore mi Pan udzielil i ktore jeszcze uslysze! :-)
  Pozdrawiam.

  • Mirek Szmajda 10 lutego 2011 w 23:00 #

   Adam (pisz mi po imieniu), trzeba sprawdzić w klasyfikacji PKD jak to powinno być opisane. Urzędy przyjmują teraz zapisy tylko zgodnie z klasyfikacją.

 52. Marcin 10 lutego 2011 w 20:46 #

  Mam pytanie. Czy otwierając działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży na Aukcji internetowej, mogę dokonać wyboru formy opodatkowania(ryczałt, liniówka itd)???
  Czy muszę mieć kasę fiskalną?
  Czy mam obowiązek wystawiać każdemu fakturę, paragon?

  • Mirek Szmajda 10 lutego 2011 w 23:02 #

   Marcin, jeżeli będziesz przyjmować wpłaty na konto bankowe, to nie musisz mieć kasy fiskalnej. Ale dokument sprzedaży musisz wystawić, aby móc potem obliczyć podatek. Może to być choćby paragon niefiskalny. O formę opodatkowania zapytaj w urzędzie skarbowym.

 53. Monika 10 lutego 2011 w 23:21 #

  Witam, czy zamiast paragonu niefiskalnego wystarczą wpisy do EWIDENCJI SPRZEDAŻY ?

  • Mirek Szmajda 11 lutego 2011 w 16:36 #

   O szczegóły księgowe proszę pytajcie księgowych. Koniecznie powinniście taką osobę mieć. Choćby od czasu do czasu, aby zasięgnąć porady. Informacje z internetu są dobre na początek. Ale o porady prawne i księgowe ZAWSZE trzeba pytać eksperta, który zawodowo tym się zajmuje. Ja mogę w zakresie przepisów tylko z grubsza podzielić się moim doświadczeniem. Nie podejmuje się tutaj porad prawnych.

 54. Adam_W. 11 lutego 2011 w 13:00 #

  Dziękuję Bardzo za odpowiedzi – chociaż już wiem co mam robić :)
  Pozdrawiam :)

 55. Przemek 16 lutego 2011 w 12:32 #

  Witam. Mam następujący nazwijmy to problem do rozwiązania: w mojej rodzinie była prowadzona działalność gospodarcza (krawiectwo). Interes w pewnym momencie przestał iść więc żeby nie ciągnąć dalej nierentownej działalności gospodarczej została ona zamknięta i wykreślona z EDG. “Spadkiem” po działalności jest jakaś ilość gotowych produktów (ogólnie rzecz ujmując – ubrania, około 50 sztuk). Czy żeby je sprzedać należy zakładać nową działalność? Czy można to traktować jak sprzedaż niepotrzebnych prywatnych rzeczy?

  • Mirek Szmajda 17 lutego 2011 w 09:35 #

   Przemku, być może musisz tylko odprowadzić podatek od sprzedaży takich rzeczy pozostawionych w spadku po firmie. Wszystko zależy jak to było ujęte w księgowości przy zamykaniu działalności. Radzę zapytać zawodowego doradcę podatkowego albo po prostu wybrać się z tym pytaniem do urzędu skarbowego.

 56. Agnieszka 17 lutego 2011 w 11:45 #

  Witam, Ja mam zarejestrowaną działalność, sprzedaje produkty na allegro, do każdego dołączam paragon (FV na rzyczenie). Wkurza mnie, że tzw. konkurencja zaniża cenę sprzedaży tylko dlatego, że nie ma działalności. Nie opłacają składek, nie odprowadzają podatków więc mogą zaniżyć ceny. Co z tym faktem można zrobić???

  • Mirek Szmajda 20 lutego 2011 w 12:56 #

   Agnieszko, przede wszystkim podkreślaj zalety kupowania od Ciebie, od osoby z zarejestrowaną działalnością. Wykorzystaj tę sytuację, aby stworzyć swoją unikalną propozycję sprzedaży. Ty nie musisz obawiać się tak jak Ci którzy nie prowadzą firmy pokazywania siebie, swojego adresu itp. Pokaż, że ty to nie tylko nick na Allegro, ale również prawdziwa osoba, która nie boi się pokazać twarzy.

   Niezależnie od tego, powinnaś również znaleźć i uwypuklić inne cechy swojej unikalności. A jeżeli ich nie masz, to koniecznie je stwórz. Polecam wykonanie dokładnej analizy konkurencji, którą omawiam na kursie “Jak wygrać z konkurencją na Allegro“.

   A poza tym powinnaś też rozwijać sprzedaż poza Allegro.

 57. Kuba 21 lutego 2011 w 20:45 #

  Mam pytanie.
  Kiedyś kupowałem modele do sklejania i zakończyłem już to hobby więc te nie sklejone postanowiłem sprzedać na allegro jako wyprzedaż kolekcji. Sprzedaje je jako używane bo pudełka były już otwierane. Nie mam na nie żadnych paragonów bo po co to komu trzymać. W tym miesiącu sprzedałem 9 modeli za 700zł i chciałbym ich jeszcze sporo sprzedać. Nie mam z tego zysku bo kiedyś je kupiłem za taką samą cenę. Nie mam działalności gospodarczej i chorym pomysłem wydaje mi się rejestrowanie jej by sprzedać swoje rzeczy, które się kiedyś kupiło. Jak wygląda to w kwesti prawnej?

  • Mirek Szmajda 21 lutego 2011 w 21:56 #

   Kuba, jeżeli kolekcja ma już ponad pół roku, to nie musisz płacić żadnego podatku.

 58. Kuba 21 lutego 2011 w 22:38 #

  No tak ale nie jestem w stanie tego udowodnić bo nie mam paragonów i dla takiego kontrolera z US co szuka sprzedawców na allegro może wydać się podejżane, że w ciągu powiedzmy dwóch miesięcy sprzedałem 30 modeli za powiedzmy 2500zł? To jest przecież sprzedaż ciągła a bynajmniej tak wygląda jeżeli co tydzień pojawia się kilka sztuk za ok 80zł jedna. Czytałem gdzieś, że są kary.

  Czyli naprawdę nie mam się czego obawiać??

  Z góry dziękuję.

 59. Dominika 26 lutego 2011 w 19:25 #

  Witam!
  Sprzedaję na allegro odzież, która od kilku lat przeleżała w szafie, odzież po okresie ciąży, ciuszki niepasujące do mnie rozmiarem. Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, a ta sprzedaż to dla mnie hobby. Miesięcznie wystawiam po kilka aukcji. Od początku roku zarobiłam na nich ok 450 zł. Ostatnio wystawiam coś stale (aukcje po kilka złotych). Czy powinnam odprowadzać od tego podatek (jak wykazać koszt np. zakupu czegoś sprzed wielu lat?) Jaki powinien być okres przerwy między wystawianiem, aby moje hobby:) nie wyglądało na działalność.Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

 60. Ania 18 marca 2011 w 10:38 #

  Mam duży zapas niepotrzebnej ziemi torfowej,która jest mi niepotrzebna,chcę ją sprzedać na allegro-nie mam dzialalności-czy mogę.?

 61. Jaś 20 marca 2011 w 19:48 #

  Witam
  Pokrótce naświetlę historię problemu bo to może być istotne.
  Dłuższy czas – 10 lat byłem bezrobotnym, w tym okresie 2 lata na rencie chorobowej 2 lata pracowałem. No niestety już w pełni sprawny nie jestem.

  Szukając pomysłu na pracę dwa lata temu wpadłem na pomysł produkowania wyrobu i świadczenia usług w tym samym zakresie co wyrób ale dostosowane do potrzeb klienta, takie różne metalowe rupiecie raczej rzemiosło niż przemysł. Działalność mała jednoosobowa i mogła nie wypalić – wiadomo jak to jest i już kiedyś padłem mając firmę z 20 lat jeszcze wtedy gdy VATu nie było. W związku z tymi doświadczeniami rozpocząłem to robić w tzw szarej strefie. Oczywiście na allegro także sprzedawałem te wyroby.
  Przyczyna działania w tej strefie to poprostu brak kasy na inwestycje i niechęć do zadłużania się. Z zadłużaniem się mam złe doświadczenia. W owym czasie przygotowywałem znaczy wykonywałem samodzielnie niezbędne urządzenia i wyposażenie, oraz dopracowywałem technologię do wykonywania tych wyrobów.

  Czyli nie będąc zarejestrowanym przedsiębiorcą. Nie wykazywałem tego także w PITach no bo niby jak jeśli nie pracuję, nie mam firmy to dlaczego zarabiam no i jestem bezrobotnym pomiędzy okresami zatrudnienia i renty – bo musiałem byc bezrobotnym aby mieć ubezpieczenie.

  Nomen omen nie znalazłem żadnego sposobu funkcjonowania takich osób jak ja. Bo albo zatrudnię się jako inwalida za minimum u kogoś albo będę w pełni sprawnym uczestnikiem rynku – a to poprostu nie możliwe.

  Ponieważ w między czasie rozwinęło się to do poziomu w którym ma sens prowadzenie tego w pełni legalnie (starcza na ZUS i podatki no i da się zarobić już mniej niż średnia krajowa) to w zeszłym roku założyłem działalność i myślę że do emerytury czyli kilka lat jeszcze będę to robił skutecznie.

  W ostatnim czasie coś namieszałem z VAT – błędy formalne w związku z przejściem na VAT (klienci tego chcieli nie ja) wynikające z nie zrozumienia tematu lub złej mojej interpretacji lub zmiany zdania przez panią z US.
  W związku z tym US będzie sporządzał jakiś protokół i wezwie mnie do tego.

  Mam w związku z tym kilka pytań do znawców tych zawiłości.
  1. Czy może ktoś wie co to jest za protokół z jakich powodów robi się takie protokóły? Co może być wynikiem takiego protokołu?

  2. Czy US może zażądać od mojego banku historii rachunku i na jakich zasadach takie coś bank ma obowiązek wystawić? Obawa moja wynika z tego że większość sprzedaży płacone było przelewem na konto.
  Może podpowiedź jak się uchronić od możliwości tak głębokiej kontroli gdyby do tego mogło dojść w rozwoju sprawy?
  Czy allegro ma obowiązek wystawić dokumenty potwierdzające moją działalność?

  Obawiam się że jak mnie przetrzepią to mnie zabiją na następne 10 lat i będę kwiczał jak przy poprzednim padnięciu – głównie w wyniku strat związanych z włamaniami (3x) które mnie dobiły.

  3. Czy ów przychód którego nie wykazywałem a pozwolił mi na rozwinięcie tej działalności można jakoś wykazać po fakcie i zapłacić należny podatek? Jak taki podatek się liczy?

  Proszę o jakąś pomoc nt tego co mam dalej z tymi fantami robić i czy w ogóle coś mogę zrobić?.

  Mam panią księgową ale szukam szerszej wiedzy bo ona sprawnie wpisuje cyferki ale większej inwencji trudno się po niej spodziewać.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 62. Justyna 28 marca 2011 w 15:18 #

  Witam, sprzedaję używane artykuły dziecięce(zabawki, wózki). Artykuły te kupuję i pochodzą one z Niemiec. Sprzedaję je w sposób ciągły po kilka do kilkunastu sztuk miesięcznie gdzie zyski to około 400 do 800zł miesięcznie. Czy ja też muszę zarejestrować w tym wypadku działalność?
  Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedz

 63. Piotr 5 kwietnia 2011 w 21:57 #

  Witam. Mieszkam od 6 lat w Irlandii i postanowilem, iz zostaje tutaj na dobre. Zarejestrowalem swoja jednoosobowa dzialnosc gospodarcza w Irlandii jako `handel internetowy`. Jako, ze panuja tutaj troche inne zasady (duzo, duzo latwiejsze) w prowadzeniu takiej dzialalnosci niz w Polsce; nie ma nic takiego jak numer NIP, REGON, nie trzeba miec kasy fiskalnej itp. tak wiec nie moge na allegro zarejestrowac swojej firmy. Swoje produkty sprzedaje na irlandzkich stronach jak i na Allegro za posrednictwem ich slepu. Wszystkie produkty wysylane sa osobiscie przeze mnie z Irlandii sztuka po sztuce do klientow z Polski. Nie wysylam zbiorowych paczek do kogos z Polski by tam je porozsylas do klientow. Platnosc za przedmioty odbieram na Polskim koncie, ktore mi zostalo gdy tam jeszcze mieszkalem. Gdzies kiedys wyczytalem na jakims forum prawnym, ze wszystko jest ok, po prostu prowadze dzialanosc gospodarcza w Irlandii, siedziba firmy jest zarejestrowana na adres Irlandzki, place podatki Irlandii i rozliczam sie z urzedem podatkowym w Irlandii, czy mam racje? Czy wszystko przebiega zgodnie z prawem? Czy jednak wspaniala Polska jednak wymysli cos bym im tez placil jakis podatek? Nie widze sensu zakladania dzialalnosci gospodarczej w Polsce tylko dlatego, ze klienci z Polski ode mnie kupia mieszkajac w Irlandii. Sprzedaje swoje przedmnioty na calym swiecie wiec gdyby Polska chciala uzyskac jakies pieniadze ode mnie znaczylo by to ze musialbym zalozyc w 100 innych krajach 100 innych dzialalnosci gospodarczych. Jak mam zarejestrowac takie konto na allegro by dostac symbol `teczki` przy swoim nicku. Dodam rowniez iz zarobek do 35 tys euro rocznie w Irlandii kwalifikuje sie dalej do malej jednoosobowej dzialnosci gospodarczej i nawet nie ma obowiazku do tej kwoty rejestrowac sie do VATu. Po prostu podatki place Irlandii na podstawie swojego dochodu, tak wiec nawet nie mam mozliwosci wystawienia faktury VAT. Moge jedynie wystawic zwykly rachunek, dowod zakupu. Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  • Mariusz 2 października 2014 w 23:03 #

   jaką dostałeś odpowiedź?

 64. Sebek 9 kwietnia 2011 w 02:30 #

  Witam, od jakiegoś czasu sprzedaję na allegro doładowania Orange w formie przelew sms. Moja miesięczna sprzedaż wynosi jakieś 2,5tyś z tego na czysto zarabiam jakieś 200-300zł. Jestem osobą bezrobotną, czy musiałbym odprowadzić podatek lub ewentualnie założyć DG?

  Pozdrawiam

 65. Ewa 13 kwietnia 2011 w 14:52 #

  Witam ..

  Mam bardzo nie typowe pytanie odnośnie sprzedaży na allegro . A więc pracuje w firmie do której co jakiś czas dostarczane są paczki a w nich gazety (reklama z upominkiem w formie buteleczki dla dziecka ) szef kazał mi wyrzucać na śmietnik te produkty reklamowe oczywiście prośbę szefa spełniam ale buteleczek przecież szkoda wyrzucać na śmietnik . Więc zbieram buteleczki i co jakiś czas wystawiam na Allegro nie ukrywam buteleczek jest dosyć sporo i mój dochód z tej sprzedaży wynosi czasem nawet 350 zł/mieś rocznie bo i są miesiące kiedy nie sprzedaje uzbiera się i 2500 tysiaka . Czy w moim przypadku muszę informować urząd skarbowy . Trochę to nie typowe bo buteleczki mam gratis a od gratisów chyba podatku nie trzeba płacić :) Pozdrawiam pana Mirka

 66. Karina 31 maja 2011 w 16:03 #

  Jeśli mój narzeczony miał firmę,zamknął ją całkowicie.
  zostały mu rzeczy z niej i rozliczył się z tych wszystkich rzeczy ze skarbówką już wcześniej.
  Mineło 2 lata od zamknięcia i teraz te rzeczy stara się sprzedac na serwisie ALLEGRO.PL to czy ma się z przychodu z tych rzeczy znów rozliczyc skoro już przy zakupie i zaknięciu firmy się rozliczał.??

  Jeśli jest osobą prywatną to nie może sprzedac swoich rzeczy nowych i używanych na serwisie allegro.pl??
  Zawsze musi prowadzic działalnosc nawet wtedy jak już 2 razy z tych rzeczy się rozliczał.??

  Pozdrawiam

  I proszę o odpowiedz.

 67. rafał 15 czerwca 2011 w 11:38 #

  witam sprzedaje na allegro ok 3 lata i nie prowadze działalnosci gospodarczej mam teraz kontrol w urzedzie skarbowym co mi za to grozi ?????????

 68. Santini 22 sierpnia 2011 w 15:51 #

  Witam,
  mam takie pytanko;
  czy ta dzialanosc jest legalna?
  Os. prowadzi sprzedaz obuwia na allegro, ale w ten sposob:
  wystawia zdjecia butow ktore znajduja sie na stronie www.(w kraju nie nalezacym do UE), po czym znajduje sie kupiec na allegro, wciska “Kup teraz” wplaca pieniazki.Sprzedawaca w tym momencie zamawia towar w internetowym sklepie za granica. Paczka idzie bezposrednio do kupujacego przez urzad celny i wkoncu po ok 21dniach do niego trafia. Pytanie teraz tylko takie; czy dzialanie sprzedawcy jest legalne? chcialam od niego Fakture VAT, ale powiedziano mi ze “Ja niestety nie ponieważ ja pośrednicze współpracując z firmą “x”” i dokumentu nie otrzymalam. Wydaje mi sie ze ta osoba robi na “lewo” unika w ten sposob placenia cla i podatku. prosze o wypowiedz. Pozdrawiam

 69. Santini 22 sierpnia 2011 w 15:55 #

  Dodam ze sprzedaz ma ciagla, wystawionych ma po ok 200 przedmiotow. Gdzie mozna to zglosic?

  • Mirek Szmajda 23 sierpnia 2011 w 17:28 #

   Santini, wygląda to na pośrednictwo w sprzedaży. Dokument sprzedaży może wystawiać firma wysyłająca. Jeśli kwota, która została zapłacona się zgadza, to wszystko jest ok. Sprzedawca Allegro może bowiem się rozliczać na zasadzie prowizji ze sklepu, który sprzedaje. Choćby poprzez program partnerski.

 70. lukasz 23 sierpnia 2011 w 00:13 #

  witam czy odpowiadam przed polskim urzedem skarbowym jezeli mieszkam w angli od 6lat,jestem rezydentem podatkowym tego kraju,niemam stalego pobytu w polsce(wymeldowany)a przeedmioty jakie spzredaje na allegro(stare monety) to kwota w granicach 2-3tysiace co miesiac,w polsce jestem okolo 2tygodnie w roku…a w swietle prawa angielskiego niemusze sie nigdziej rozliczac….czy sam fakt ze orzystam z polskej strony mnie zmusza do rozliczania sie w polsce i czy jezeli rodowity anglik korzystal by z allegro to polscy krwiopijcy z skarbowki sie o niego upomna?

 71. Ewelina 2 października 2011 w 19:50 #

  Witam!
  Trochę nabroiłam i proszę o pomoc…
  Nie posiadam zarejestrowanej działalności gospodarczej, jestem osobą bezrobotną (myślałam o założeniu firmy, ale cały czas to odkładałam). Od połowy kwietnia do połowy września sprzedawałam regularnie na allegro nową i używaną (głównie używaną, w tym również i swoją) bieliznę damską, którą kupowałam w “ciuszkach” lub hurtowni (bez faktur). Miesięczne sprzedawałam ok.150szt bielizny (od 1zł do ok.35zł za sztukę) – przez te kilka miesięcy obrót wyniósł ok.12-13tys.zł (na czysto ok.7-8tys.zł). Wszystkie pieniądze wpływały na moje konto prywatne. Trzy tyg. temu otrzymałam wiadomość e-mail informującą o tym że zostanę wezwana niebawem do Urzędu Skarbowego w związku z moją sprzedażą na allegro. Przeraziłam się bo nie zdawałam sobie sprawy z tego co narobiłam. Dowiedziałam się też, że jest to straszne przestępstwo i że grożą za to duże kary! Teraz nic już nie wystawiam i zakończyłam sprzedaż. Jaka kara mi za to grozi??? Jakie kary finansowe? Co mogę zrobić żeby jakoś wybrnąć z tego???? Czy mam czekać na wezwanie czy iść od razu do urzędu i się przyznać do wszystkiego???
  Proszę o poradę!
  Z góry dziękuję i pozdrawiam!

  • Mirek Szmajda 3 października 2011 w 15:09 #

   Ewelino, w takiej sytuacji najlepsze jest wyrażenie tzw. czynnego żalu, że nie zdawałaś sobie sprawy z tego co robisz. Piszesz takie pismo do urzędu, prosząc o nie naliczanie kary. Na pewno musisz rozliczyć się z podatku. Więc możesz od razu wykazać jakie uzyskałaś w tym czasie dochody i wyliczyć ten podatek (ewentualnie poprosić urząd o jego wyliczenie).

 72. Marcin 25 października 2011 w 01:58 #

  Witam, od pewnego czasu zacząłem kupować telefony na allegro po czym wystawiałem je ponownie na aukcje odsprzedając z zyskiem. Konkretnie polega to na tym że kupuję telefony na licytacjach a następnie sprzedaję je na “kup teraz” za wyższą cenę. W ciągu ok 2 miesięcy sprzedałem około 10 telefonów o średniej cenie nieco ponad 200 zł za sztukę, łączna kwota sprzedaży wynosi 2300zł. Czy mogę mieć przez to jakiś problem z z urzędem skarbowym? Ponadto, jaka istenieje możliwość działania w ten sposób zgodnie z prawem przy zachowaniu jak najmniejszych kosztów? Zależy mi na kontynuowaniu tego przedsięwzięcia z racji tego że w ten sposób jestem w stanie dorobić około 700 zł w skali miesiąca. Bardzo proszę o udzielenie możliwie wyczerpującej informacji i pomoc w rozwiązaniu tego zagadnienia.

 73. Dorota 27 października 2011 w 08:46 #

  Mam pytanie takiej kwestii. Chciałabym sprzedawać biżuterię na jednym z portali internetowych, nie będzie to jakaś wielka sprzedaż i nie chciałabym też otwierać działalności gospodarczej. Nurtuje mnie pytanie jaka jest obecnie kwota wolna od podatku, żebym nie musiała się rozliczać, a tą sprzedaż traktuję bardziej jako dodatkowe hobby. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 74. jare-k 28 października 2011 w 18:44 #

  sprzedawalem na allegro nazbieralem ponad 1000 komentarzy teraz zarejestrowalem dzialalnosc gospodarcza czy groza mi jakies konsekwencje jak teraz konto przekfalikuje na firmowe

 75. Julianna 31 października 2011 w 13:32 #

  Mam na allegro konto na moje imię i nazwisko z którego sprzedaję biżuterię ręcznie robioną.Moja sprzedaż rośnie,dlatego obawiając się o Urząd skarbowy chciałabym założyć działalność gospodarczą ale(i tu tkwi problem)- na męża,który pracuje(wówczas płaciłabym jedynie zdrowotne).I moje pytanie brzmi: czy jak mąż założy już firmę to mogę ją “wklecić” na moje konto w alegro,by móc swobodnie sprzedawać.P.s.Mąż też posiada swoje konto na allegro ale niestety ma kilka negatywów i wolałabym firmę na moje konto.Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedż.

  • Mirek Szmajda 1 listopada 2011 w 09:18 #

   Julianno, niestety nie można w koncie Allegro podać danych firmy kogoś innego. Można podać tylko swoje dane. Można jednak założyć nowe konto, bo nie ma ograniczeń w liczbie posiadanych kont na Allegro.

 76. Julianna 1 listopada 2011 w 09:32 #

  …czyli mogę zlikwidować męża dotychczasowe konto na allegro i założyć mu nowe na ten sam adres,na którym mogłabym sprzedawać?p.s.A jak jest z opłatami,czy mogę tak zrobić jak pisałam?

  • Mirek Szmajda 2 listopada 2011 w 22:17 #

   Nie trzeba likwidować konta na Allegro, aby założyć nowe. Gdybyś nawet zlikwidowała konto, to i tak zdaje się Allegro nie pozwoli założyć nowego na tę samą nazwę. I tak trzeba założyć nowe konto, pod nową nazwą. Więc załóż nowe konto, bo i tak one nie będą powiązane. Na obu kontach mogą być te same dane adresowe, to samo imię i nazwisko.

 77. Julianna 3 listopada 2011 w 14:04 #

  Witam!Chcę się dowiedzieć czy jak zlikwiduję konto w allegro,to czy zginą u nich w systemie wszystkie moje dane,tak by nie doczepił się Urząd skarbowy?Trochę posprzedawałam bez działalności gospodarczej:0.Proszę o konkretna odpowiedź i dziękuję.

  • Mirek Szmajda 7 listopada 2011 w 15:15 #

   Julianno, skasowanie konta nie kasuje danych. Allegro będzie przechowywać dane o Tobie i tak przez kilka lat (zdaje się, że przez 5 lat).

 78. xxx 5 grudnia 2011 w 13:13 #

  Jest dzialalnosc z ktorej dochody rozliczane sa w formie ryczaltu.Przedsiebiorca zamawia towar w hurtowniach i otrzymuje na nie faktury.Czasem jednak kupuje przez portal allegro rzeczy – ubrania od osób prywatnych.Czy takie ubrania mozna rowniez wlaczyc do sprzedazy w firmie?Czy mozna je jakos wprowadzic do ewidencji?Po sprzedazy oczywiscie wliczaja sie do dochodu wg ktorego obliczany jest podatek , ale czy sama sprzedaz jest dozwolona?

  Pytam bo mam taki problem ze kupilam ubrania od osboby prywatnej , ktora mnie oszukala tzn wyslala szmaty ktore sie do niczego nie nadaja i straszy mnie ze zglosi do urzedu skarbowego ze sprzedaje towar bez faktury jesli bede robila jej problemy w zwiazku z ta transakcja

  W mojej ocenie wydaje mi sie ze towar kupilam legalnie a poniewaz sie rozliczam ze sprzedazy jest ok.
  Wiekszy chyba problem moze miec Pani ktora sprzedaje bez dzialalnosci ubrania w duzej ilosci i roznych rozmiarow???Nie są to bowiem po jej czlonkach rodziny

  Dodam ze ja sprzedaje rowniez ubrania przez portal allegro , a moja forma rozliczenia z dzialalnosci jest ryczalt

 79. Kasia 12 grudnia 2011 w 03:34 #

  Witam

  Mam pytanie:
  Od kilku lat sprzedaje używane rzeczy na allegro i ebayu posiadam je dłużej niż pół roku, gdyż stanowiły one moją kolekcję, której zaczęłam się po mału wyzbywać. Nie sprzedawałam rzeczy w ilościach hurtowych. Chcę teraz założyć firmę i prowadzić legalnie działalność gospodarczą. Moje pytanie: Czy będę musiała rozliczyć się z urzędem skarbowym za sprzedaż przed założeniem działalności? Czy urząd może “prześwietlić” moje prywatne konto i wszystkie wpływy?

  Bardzo proszę o odpowiedź.
  pozdrawiam

 80. Jarek 23 grudnia 2011 w 20:52 #

  Witam!
  Starałem się prześledzić wszystkie pytania i odpowiedzi, jednak nadal nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
  Otóż jestem posiadaczem (a raczej przechowywaczem) pewnej partii kopii (kilka sztuk) mundurów wojskowych. Mają one prawie rok (ale są nieużywane). Nie mam na nie żadnych kwitków i chce się ich raczej pozbyć niż na nich zarobić (zyski z mojej strony to ok 30-40 zł od sztuki reszta idzie dla wykonawc). Są one “odpadem” po nieudanej transakcji z pewnym sklepem. Czy ich sprzedaż na allegro będzie traktowana już jako działalność gospodarcza? Dodam tylko, że raczej nie mam zamiaru bawić się w to dalej po wyzbyciu się wszystkich ubiorów.

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

  • Mirek Szmajda 24 grudnia 2011 w 12:34 #

   Jarku, taka sprzedaż moim zdaniem nie ma znamion działalności gospodarczej.

 81. Martyna 2 stycznia 2012 w 00:18 #

  Witam serdecznie. Jestem studentką i od pewnego czasu planuję zacząć sprzedawać odzież na allegro w formie licytacji. Z racji tego że nigdy niewiadomo jaki będzie rzeczywisty popyt, wygodniej byloby nie zakładac od razu działalnośći gospodarczej (wiadomo – dużo formalności, trzeba kupić kasę fiskalną) żeby zobaczyć jak sytuacja będzie się przedstawiała. Czy mogłabym zacząć prowadzić sprzedaż np. przez miesiąc, a dopiero potem, mając pewność że biznes się przyjął, zarejestrować działalność? Czy należy wtedy zgłosić “czynny żal”? Czy wystarczy wtedy tylko uregulować podatek czy realna jest możliwość nałożenia kary? Jeśli tak, to są kwoty w jakich wysokościach? Czy grozi za to kara pozbawienia wolności? Czy lepiej od razu dokonać wszystkich formalności? Proszę o praktyczną radę i z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie

 82. Marcin 4 stycznia 2012 w 19:31 #

  Witam. Posiadam do sprzedania sporą ilość płyt CD/DVD, większość o wartości kilku/kilkunastu pln/szt. Jest to prywatna kolekcja, gromadzona przez lata, nie posiadam już paragonów zakupu. Prowadzę działalność gospodarczą. Jak mogę rozsprzedać kolekcję na sztuki i prawidłowo rozliczyć się z US? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 83. Justyna 4 stycznia 2012 w 22:03 #

  Witam serdecznie i prosze o POMOC .Obecnie mieszkam za granica i zakupilam w chinach na e-bay kilka sztuk torb do aparatów i zegarkow casio- gwarantowano mi ze sa one orginalne i wystawilam je na moim osobistym koncie w allegro i mam prożbe co mam zrobic by uniknąc kary szczeze przyznam ze wystawilam je by sprawdzic czy bedzie to oplacalny interes. CZesc juz sprzedalam i niechcialabym jakis problemow wiec prosze o porade co mam uczynic by spać spokojnie. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

 84. Kasia 6 stycznia 2012 w 10:08 #

  Witam, Mam pytanie jeśli w ostatnich 6 miesiącach sprzedałam rzeczy na allegro o łącznej wartości 3000 to musze odprowadzić podatek? Podatek odprowadza się od 1000 zł ale niewiem czy to kwota miesięczna, bo jeśli byłaby to miesieczna to nie musialabym odprowadzac??

  pozdrawiam

 85. Justyna 8 stycznia 2012 w 12:57 #

  Witam serdecznie i prosze o POMOC .Obecnie mieszkam za granica i zakupilam w chinach na e-bay kilka sztuk torb do aparatów i zegarkow casio- gwarantowano mi ze sa one orginalne i wystawilam je na moim osobistym koncie w allegro i mam prożbe co mam zrobic by uniknąc kary szczeze przyznam ze wystawilam je by sprawdzic czy bedzie to oplacalny interes. CZesc juz sprzedalam i niechcialabym jakis problemow wiec prosze o porade co mam uczynic by spać spokojnie. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

 86. Marek 9 stycznia 2012 w 18:35 #

  Witam! Mam takie pytanie. Od kwietnia 2011 do grudnia tego samego roku prowadzilem sprzedaz na allegro bez rejestrowania dzialalnosci gospodarczej. Byly to konta premium na dane serwisy internetowe do sciagania plikow. Spokojnie sobie to sprzedawalem, nie myslac nawet o zakladaniu DG i pod koniec roku zauwazylem, ze nawet przekroczylem przez ten czas kwote zwolniona od podatku (zarobilem ok. 3500zl), az sam sie zdziwilem. Czesc z tego oczywiscie oddawalem jako prowizja od sprzedazy dla allegro. I teraz chcialbym sie dowiedziec co zrobic, aby Urzad Skarbowy sie do tego nie dobral sam, ale zebym ja to z nimi zalatwil bez wiekszych konsekwencji, bo chce zyc spokojnie, bez obawy, ze zalegam z podatkami ;) Ile zaplacilbym od tej kwoty w Urzedzie Skarbowym, jesli zglosilbym teraz czynny zal za okres tych dziewieciu miesiecy? Albo co innego moge zrobic, aby splacic ten podatek? Pozdrawiam!

 87. Karolina 15 stycznia 2012 w 21:42 #

  Witam serdecznie!
  Sprzedaję na allegro od czasu do czasu rzeczy,które są mi zbędne po jakimś czasie(np.książki,kosmetyki).
  Czy mam to gdzieś zgłaszać? Nie prowadzę działalności gospodarczej ,ani sprzedaży na allegro nie traktuję jako formę zarobku,tylko zbytu niepotrzebnych rzeczy w domu.Jestem studentką i nie mam dochodu.
  Proszę o poradę.
  Pozdrawiam!

 88. Monika 16 stycznia 2012 w 15:13 #

  Witam

  Mam 3 dzieci i manię kupowania im wszystkiego.
  W związku z tym uzbierało mi się masę zabawek i ubranek.
  Czy w związku z tym jeśli sprzedam je na Allegro będę musiała zapłacić podatek?

  Pozdrawiam i prosze o poradę

 89. Czesław 23 stycznia 2012 w 10:18 #

  Witam.
  Od jakiś 3 miesięcy kupuję i naprawiam używane wózki dziecięce a następnie sprzedaję je na allegro. Nie jest tego wiele bo to zaledwie 2-3 sztuki w miesiącu. Na każdym wózku mam mniej więcej 100-200 złotych zysku. Problem jest w tym, że wózki te nie są tanie bo w zakupie kosztują między 600 a 1000 złotych bo to już najwyższa półka. Cały zysk ze sprzedaży to maksymalnie 500 złotych miesięcznie po odliczeniu kosztów materiałów.
  Moje pytanie jest takie: czy jeżeli prowadzę tak małą sprzedaż i ze względu na ograniczoną ilość dostępnego sprzętu do zakupu nie jestem w stanie zarobić więcej niż podane 500 złotych to czy mogę rozliczać się z US na innych zasadach niż prowadząc działalność? Np odprowadzać podatek dochodowy po pokazaniu dowodów zakupu i sprzedaży? (ewentualnie pokazać operacje na koncie bankowym?). Liczyłem już wszystko i mówiąc szczerzę nie kalkuluje mi się prowadzenie DG przy takiej sprzedaży bo cały mój zysk w tym momencie zje ZUS, US i księgowa więc dla mnie to bez sensu. Lepiej siedzieć w domu i nie robić nic niż pracować na kogoś. Proszę o odpowiedź.

 90. Justyna 26 stycznia 2012 w 17:58 #

  Justyna:
  Witam serdecznie i prosze o POMOC .Obecnie mieszkam za granica i zakupilam w chinach na e-bay kilka sztuk torb do aparatów i zegarkow casio- gwarantowano mi ze sa one orginalne i wystawilam je na moim osobistym koncie w allegro i mam prożbe co mam zrobic by uniknąc kary szczeze przyznam ze wystawilam je by sprawdzic czy bedzie to oplacalny interes. CZesc juz sprzedalam i niechcialabym jakis problemow wiec prosze o porade co mam uczynic by spać spokojnie. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

 91. Paweł 30 stycznia 2012 w 18:53 #

  Witam
  Sytuacja hipotetyczna: kupuję 20 par spodni za 200 zł/szt., czekam rok, sprzedaję te same dziesięć par jako używane za 50 zł/szt, ale nie posiadam już paragonów.

  I teraz tak…sprzedaż mogę traktować jako działalność gospodarczą jeśli mam zysk. W teorii zysku nie mam, gdyż 50 zł jest to mniej niż 200zł. W praktyce nie mam paraogonu…czy koszt nabycia spodni równy jest wtedy zerowy, a przy sprzedaży 50 zł traktowane jest jako zysk?

 92. Bartosz 1 lutego 2012 w 19:29 #

  witam
  o
  Mam takie pytanie, mam Opla corse B, samochód miał wypadek i rozbieram go teraz na części bo nie opłaca mi się 12 letniego auta naprawiać. Chce wszystko co się da sprzedawać na allegro a to około 100 aukcji by było. Czy mogę czy będzie to jakiś problem dla US. Moje auto które ma swoje lata i po prostu chce żeby mi się po części koszta zwróciły zainwestowane w te auto. Poza tym czasami też coś wystawiam do samochodów bo trochę amatorsko grzebie i zawsze coś tam zostanie albo się dostanie jak to wygląda.

 93. Maciej 7 lutego 2012 w 14:13 #

  Witam !!!
  Od kilku lat kupuję oryginalne, używane gry na Xboxa 360 (nie popieram piractwa) i po pewnym czasie odsprzedaję je na Allegro najczęściej ze stratą. Tzn. np. w styczniu kupuję 2 gry po 45 zł a w lutym po ich ukończeniu odsprzedaję je dalej za 39 i 42 zł (wybitnie żadko z kilu-złotowym zyskiem). Czy mogę się obawiać kontroli skarbowej ??? Działam tak od kilku lat. Jest w tym pewna regularność ale nia ma chęci zysku. Ceny zakupu też jestem w stanie udokumentować bo kupuję gry w tym samym serwisie. Czy mam się czego obawiać chociaż jak widać nie ma to nic wspólnego z zarobkowym prowadzeniem sklepu internetowego ???

 94. Krzysztof 7 lutego 2012 w 18:46 #

  Witam, z ciekawością zapoznałem się z treścią zawartą na tej stronie i nastąpiło u mnie zwątpienie i swego rodzaju trwoga przed urzędem skarbowym. Otóż, prawie rok temu moje dziecko kupiło grę komputerową, po jakimś czasie zauważyło że na Allegro są sprzedawane przedmioty z tej gry. W sumie przez ten czas uzbierał już prawie 1000 tych przedmiotów i postanowił je sprzedać. Nie miał jednak konta na Allegro bo ma mniej niż 13 lat. Sprzedawał więc z mojego konta (ojca), w sumie przez 4 miesiące sprzedał już ok 200 takich przedmiotów po 1-2 zł. Czy wystarczy jak wykażę taką kwotę w zeznaniu rocznym jako uzyskany przychód czy muszę zgłaszać działalność gospodarczą. Dodam, że ja pracuję na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a wystawiane aukcje były na moim koncie i z moim nr telefonu kontaktowego.
  Pozdrawiam

 95. mirek 13 lutego 2012 w 09:16 #

  Witam

  W 2011 r przez 3 kwartały sprzedawałem na allegro bardzo sporadycznie czasami były to używane rzeczy z domowej szafy a czasami nowo kupiony film czy gra która nie przypadła mi do gustu.
  W ostatnim kwartale sprzedaż znacznie wzrosła do kilkudziesięciu nawet sztuk. Przychód za cały rok sięgnął 12tys a dochód po potrąceniu kosztów równał się 4tys.
  W kosztach ująłem opłaty allegro jak prowizje za sprzedaż czy wystawienie towaru, posiadam faktury zakupu towarów oraz paragony a także potwierdzenia nadania wysyłki z poczty polskiej czy wszystkie udokumentowane transakcje na allegro,

  Nie prowadziłem DG ale teraz chcę rozliczyć to w picie za rok 2011.

  Pytanie brzmi:
  jaki pit 37 czy 36? pracuję na cały etaty
  czy mogę wrzucić w koszty potwierdzenia nadania? jest tego bardzo dużo
  czy będę musiał jeszcze zapłacić jakąś karę innego rodzaju?
  czy powinienem zgłosić to do US jako czyny żal i wtedy nie wpisywać tego w pit?

  prosze o radę

 96. katarzyna 16 lutego 2012 w 19:28 #

  Witam! mam pytanie jestem zarejestrowana na umowe o prace na czas nieokreślony ale na polowe etatu- chce założyć własną działalnośc pod sprzedaż internetową i mam 2 pytania.
  po pierwsze czy tylko przy posiadaniu całego etatu moje koszty sa zmiejszone ( oplacane zdrowotne) czy wymiar etatu nie ma tu wiekszego znaczenia ? i czy przy sprzedaży internetowej na allegro trzeba posiadać kasę fiskalną?

  Proszę o poradę.
  POzdrawiam

 97. Zaniepokojona 21 lutego 2012 w 17:56 #

  Witam!

  Na allegro bardzo dużo kupuję, i wiadomo jak to kobieta również odsprzedaję. Teraz akurat miałam wyprzedaż zimową i sprzedałam ubrań za ok 1200 zł. Czy mnie ukarzą za taką sprzedaż ponieważ nie wszystko było u mnie 6 miesięcy, niektóre rzeczy były nowe, bo na mnie nie pasowały. 1) Czy jeśli moja sprzedaż byłaby poniżej 1000 zł to kara mnie ominie?
  2) Czy jak przez nie regularnie sprzedaję (przez dwa miesiące, potem 3 miesiacy przerwy, potem znów miesiąc…)
  3) Jak mam udowodnić, że na niektórych rzeczach straciłam, a na niektórych zyskałam skoro nie byłam świadoma, że trzeba archiwizować sprzedaż?
  4) Jakiej wielkości kara mi grozi?
  5) A co w przypdku, gdy kupuję monety w zestawach (bo kolekcjonuję), wybieram te, których nie mam a resztę odsprzedaję po kilku dniach? To przecież nie zarobek?

  Proszę o odpowiedź.

 98. Marek 21 lutego 2012 w 19:08 #

  Witam
  Moja siostra ma działalność gospodarczą i sprzedaję odziez na alegro , czy ja jak nie mam dz.g to moge sprzedawac na moim własnm koncie ,a podawac siostry dane do wpłaty itd?

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 23:56 #

   Marku, nie możesz sprzedawać na swoim koncie Allegro (prywatnym czy firmowym), a podawać dane siostry do wpłaty i na dokumentach sprzedaży. To jest niezgodne z regulaminem Allegro.

 99. Józek 26 lutego 2012 w 20:11 #

  Witam, ja mam następujący problem, po pracy gram w kilka gier MMO , następnie sprzedaje wirtualną walute lub przedmioty z gier na allegro, miesięczny zysk wynosi około 300 do 400zł. Jaki będzie podatek od tych dochodów jeżeli jestem zatrudniony na 1/2 etatu oraz czy handel będzie się odbywał tylko w co drugi miesiąc albo nawet co trzeci to będzie to zakwalifikowane jako działalność gospodarcza? Na allegro aż roi się od osób które mają obroty rzędu nawet 2000 zł na miesiąc i nieprowadzą działalności, jednak ja wole nieryzykować.

 100. Damian 28 lutego 2012 w 16:29 #

  Witam,
  Założyłem rok temu konto prywatne na allegro, na którym sprzedawałem sporadycznie używane przeze mnie przedmioty. Obecnie założyłem jednoosobową działalność gospodarczą i założyłem niedawno konto firmowe na allegro. Po kilku dniach zorientowałem się że mogłem przekształcić konto prywatne na firmowe i dzięki temu, miałbym możliwość wykorzystania pozytywnych komentarzy z prywatnego konta. Czy mogę jeszcze dokonać zamiany konta prywatnego na firmowe, mimo, że mam już założone jedno konto firmowe?

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 23:51 #

   Damian, jak najbardziej nadal możesz przekształcić konto prywatne na firmowe. Można mieć wiele kont firmowych na Allegro. Na przykład świetnie to się przydaje, kiedy w ramach jednej działalności sprzedajesz różne całkowicie rzeczy, do różnych grup docelowych. Masz wtedy po prostu osobne marki.

 101. Anna_D 2 marca 2012 w 12:22 #

  Dzień Dobry,
  jestem domownikiem i płacę skłądki do KRUSu.
  z pół roku temu zaczęłam kupować używane ciuszki z Allegro, ale koło 2 tyg temu wystawiłam pierwsze aukcji aby ich sprzedać. Zysk z każdej sztuki jest bardzo mały, ale się dowiedziałam że muszę zakładać firmę (na ZUSie?) i odprowadzić podatek. Nie znalazłam nigdzie w odpowiedziach taki aspekt jak koszty: co może służyć jako dowód zakupu z allegro od osób prywatnych (no bo ciuszki były kupione od właścicieli i się pozbywali rzeczy bez paragonu, faktury), czy można wrzucić to w koszty i czy składka ZUS też jest traktowany jako koszt, bo jeśli nie to po co zakładać firmę jeśli dochód jest 300 zl, a 400 muszę płacić ZUS i podatek? Z góry dziękuję

 102. Justyna 5 marca 2012 w 12:48 #

  Witam serdecznie.
  Niedawno (2 tygodnie temu) zaczęłam sprzedaż na allegro. Głównie ciuszki po moich dzieciach, chcąc pozbyć się nadprogramowych ubranek. W sumie na kilkanaście wystawionych aukcji sprzedały się 2 pojedyncze rzeczy i 4 wylicytowane komplety ubranek.
  Niestety nie doczytałam, że zgadzając się na opcję PayU mam obowiązek wystawienia faktur Vat.
  Nie wiem dlaczego allegro wprowadziło taki wymóg,skoro sprzedaż okazjonalna nie nosząca znamion działalności gospodarczej dla rzeczy używanych nie wymaga opodatkowania. Nie wiem co w tej sytuacji robić. Nie ukrywam, że chciałabym się pozbyć ciuchów które zgromadziłam kiedyś.Jak mam wystawić FV jak nie mam zarejestrowanej DG. Nawet gdybym chciała ją teraz zarejestrować, to co z tymi transakcjami wstecznymi?Nie uśmiecha mi się tłumaczyć przed US, tym bardziej, że zarobek nie jest duży. Ponadto zanim uruchomiłabym ewentualnie tę działalność, chciałabym sprzedać prywatnie to co jeszcze mam, a nie czekać ponad miesiąc czasu na rejestrację firmy.
  Z góry dziękuję za odp.

 103. Andrzej R 6 marca 2012 w 20:35 #

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli sprzedaję rzeczy na allegro, rzadko, tzn. jakieś obrazy rzeczy ze spadku po rodzinie, to czy muszę płacić podatek do US.? Słyszałem że jeżeli nie mam korzyści finansowych to nie muszę płacić podatku. Ja nie mam ,, Działalności gospodarczej” I tylko pozbywam się czasami rzeczy. Czy to podlega US? Proszę o odpowiedź.

 104. Weronika W. 12 marca 2012 w 10:43 #

  Witam,
  Jestem bez pracy od ponad roku, nie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, nie jestem też zarejestrowana jako bezrobotna. Sprzedaję na allegro, z czego uzyskuję średni dochód w granicach do 500zł – nie ma mowy, żeby zgłosić to do ZUS, bo nie zarobię na ZUS – zarabiam raptem na przetrwanie – co zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować i przeprowadzić się pod most? Czy może napisać do rzecznika praw obywatelskich w ramach czynnego żalu? Czy są przepisy, które można zastosować do takiej sytuacji, czy też z góry jestem wyjęta spod prawa, bo ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji?

 105. andrzej kruk 12 marca 2012 w 14:53 #

  witam mam pytanie do Pana MIRKA SZMAIDY
  i prosze o pomoc nigdzie nie moge znalesc odpowiedzi
  mam problem od 10 lat zbieram plyty z muzyka z rapem , rockiem metalem, r&b rodzaj muzyki nie mam dla mnie znaczenia kupowalem wszystko to co mi sie podoba w ten sposob uzbieralem okolo 800 plyt (wszystkie oryginalne) i teraz przerzucam sie na plyty winylowe wiec CD przestalem juz kolekcjonowac i sluchac od jakis 3 miesiecy (kupuje na winylach ). doszedlem do wniosku ze sprzedam wszystkie plyty CD i za zarobiona kase kupie to samo tylko na winylu i w takim przypadku jak wystawie 800 aukcji w jednym miesiacu z moimi prywatnymi plytami (kazda inna)
  srednia cena plyt to okolo 15zl (zdazaja sie takie co ,,biale kruki” ktore sa dozo wiecej warte
  czyli policzmy tak 800 plyt x 15 zl daje 12000tys i co w takim przypadku moge je sprzedac legallnie na allegro ??
  i jak oplacic urzad skarbowy ? dodam ze najprawdopodobniej aukcje trwaly by jakis miesiac moze dwa i pozniej bym juz tylko kupowal… jak to zrobic zeby nie miec problemow…
  prosze

 106. Joanna D 13 marca 2012 w 01:01 #

  Chcialabym podziekowac za wszystkie cenne informacje :)
  Sprzedawalam na Ebay w USA teraz poworcilam na stale do Polski zostal mi towar z USA i chcialabym go sprzedac na Alegro nie mam na niego rachunkow na czesc tylko moze sie cos zachowalo. Wiem , ze musze zarejstrowac dzialanosc gospodarcza i konto firma ( dzieki informacja tu zawartym :) Nie wiem natomiast jak to mam rozliczyc z Urzedem Skarbowym
  Dziekuje Pieknie

 107. justyna 13 marca 2012 w 06:47 #

  Witam
  Właśnie natrafiłam na tą stronę i bardzo proszę Pana o pomoc. Sprzedawałam na allegro na moim prywatnym koncie sporadycznie ubranka czy zabawki po moich dzieciach, rzeczy z których powyrastały i były zbędne w domku oraz kupowałam. Niedawno postanowiłam że zajmę się sprzedażą na szerszą skalę prowadząc firmę, założyłam działalność, oraz konto firmowe na allegro. Nadal chce sprzedawać towar kupuję w hurtowni z rzeczami używanymi. Czytając tu zamieszczone komentarze przeraziłam się. Czy mając założone konto firmowe muszę zamknąć stare konto prywatne na allegro? Nie chce mieć zawieszonego konta firmowego i chiałabym uniknąć takich niespodzianek, czy mam napisać do allegro że posiadam konto prywatne i teraz firmowe. Dodam że chce sprzedawać tylko z firmowego

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 23:36 #

   Justyna, możesz mieć na Allegro wiele kont. Bardzo dobrze, że prywatne rzeczy sprzedawałaś z prywatnego, a teraz prowadząc działalność sprzedajesz z firmowego. Wszystko jest ok.

 108. Irena W. 13 marca 2012 w 12:12 #

  Witam!
  Prowadzę sklep.Takie same artykuły mam zamiar wystawić na Allegro.Potwierdzeniem sprzedaży będzie paragon albo faktura ze sklepu.Czy tak to mogę zgodnie z prawem prowadzić,czy jeszcze trzeba jakichś formalności dopełnić?

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 23:34 #

   Irena, jeśli prowadzisz tradycyjny sklep, rozliczasz się ze sprzedaży na Allegro dokładnie w taki sposób jak w sklepie, czyli wystawiasz paragony albo faktury. Jedynie dochodzą koszty wysyłki.

 109. Mirek Szmajda 13 marca 2012 w 18:21 #

  Uzbierało się tutaj już tyle tych pytań, że postanowiłem skonsultować niektóre kwestie z licencjonowanym doradcą podatkowym. Niedługo przygotuję kompleksowy materiał, gdzie znajdą się odpowiedzi na ostatnio zadane pytania.

  Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś pytanie do doradcy podatkowego odnośnie sprzedaży na Allegro, to proszę wpisujcie kolejne pytania w komentarzu.

  Jak tylko materiał z odpowiedziami będzie gotowy, dam znać każdemu kto wpisał tu swój email.

 110. barbara 14 marca 2012 w 04:37 #

  …doskonała strona,zwłaszcza dla mnie nowicjusza,polecam

 111. Krystyna 14 marca 2012 w 08:28 #

  Witam.Babcia na umowe o dzielo wykonywala bizuterie /korale/.Material/tzn koraliki/ dostarczala firma z ktora babcia miala podpisana umowe o dzielo.Rozliczala sie ze swojej dzialanosci.Zginela w 2001r.Po smierci babci dzwonilam do firmy informujac , ze pozostalo tych koralikow i co mam z nimi zrobic.Chcialam je oddac do firmy.Pani powiedziala-ze bedzie u mnie.Ale minelo tyle lat i Pani nie bylo.W sumie ta ilosc ktora zostala nie byla duza,wiec moze po prostu firmie nie zalezalo.Korale schowane w pudle w piwnicy lezaly ponad 10 lat.Postanowilam je ponawlekac na nitki i wystawic na Allegro.Czy grozi mi kara?Sprzedalam 17sztuk a drugie tyle moglabym sprzedac.Wplaty od kupujacych wyniosly ok.260zl.Babcia prowadzila skrzętną dokumentację za czasow swojej dzialalnosci.Ja nie prowadze dzialalnosci.Bardzo prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.

 112. Tomek 15 marca 2012 w 01:33 #

  Wszedłem w spór z Allegro. Dotyczy nazwy przedmiotu sprzedawanego.
  Jest tam taka Paniusia co przykładowo w tytule aukcji Obraz-zdjęcia i w opisie obraz Malczewskiego – zdjęcia twierdzi, że ten tytuł i opis sugerują prawdziwy obraz i aukcja dotyczy obrazu nie zdjęć.
  Nadmieniam że cena kup teraz 8 zł.
  I ja wprowadzam w błąd kupującego.

  Beznadziejna ta Paniusia jest. Pisałem 3 odwołania, ale ostrzeżenie dalej jest w jej mniemaniu zasadne.

  Napiszcie coś o tym !!!!

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 00:29 #

   Tomku, odnośnie opisów aukcji, a szczególnie tytułów jest wyraźnie w regulaminie Allegro zastrzeżone, że nie wolno stosować takich praktyk, które mogą wprowadzać w błąd. Niestety Allegro to nie demokracja i to oni ustalają swoje zasady.

 113. Michał K 15 marca 2012 w 17:22 #

  Witam.

  Mam pytanie odnośnie handlu na allegro. Posiadam stare konto na którym sprzedawałem i zakupowałem różne przedmioty. Obecnie zakładam DG i mam takie pytanie, czy to konto na allegro.pl jeśli przekształcę w konto firma, czy Urząd skarbowy może jakoś “przyczepić” się do przeszłości tego konta? Pytanie drugie, czy sprzedaż można prowadzić od razu po złożeniu wniosku czy dopiero od daty zawartej na wniosku? Dziękuję.

  • Mirek Szmajda 16 marca 2012 w 00:35 #

   Michale K, jeśli sprzedawałeś prywatnie na tym koncie w sposób, który nie podlega pod wymóg prowadzenia działalności, to na pewno nikt się nie przyczepi. Małe też są szanse, że akurat Urząd Skarbowy będzie to konto sprawdzał, kiedy już założysz działalność. Choć pewności oczywiście nie ma. Allegro musi przechowywać historię kont do 5 lat wstecz i udostępniać ja na żądanie Urzędów.

   Sprzedaż oficjalnie możesz prowadzić od momentu zarejestrowania firmy. Nie ma tu znaczenia kwestia zgłoszenia do Allegro. Jedynie za ten okres nie dostaniesz faktury od Allegro za naliczone prowizje.

 114. Andrzej R 16 marca 2012 w 18:11 #

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli sprzedaję rzeczy na allegro, rzadko, tzn. jakieś obrazy rzeczy ze spadku po rodzinie, to czy muszę płacić podatek do US.? Słyszałem że jeżeli nie mam korzyści finansowych to nie muszę płacić podatku. Ja nie mam ,, Działalności gospodarczej” I tylko pozbywam się czasami rzeczy. Czy to podlega US? Proszę o odpowiedź.

 115. andrzej kruk 17 marca 2012 w 18:53 #

  skoryguje troche moje wczesniejsze pytanie
  plyt do sprzadania mam znacznie mniej dokladnie okolo 300 sztuk srednia cena to 15 zl czyli ich wartosc to okolo 4500zl wszystkie pochodzą z mojej prywatnej kolekcji.
  każda plyta jest uzywana i inna żadna sie nie powtarza. i chcialbym je tak jak juz pisalem sprzedac a za pieniadze kupic to samo tylko na winylu. i meczy mnie to czy moge je sprzedac czy jest jakies problemy mnie czekaja nawet ze sprzedaza wlasnych dlugo zbieranych plyt.
  porsze o pomoc i pozdrawiam

  • Mirek Szmajda 18 marca 2012 w 00:09 #

   Andrzeju, przesłałem pytanie do doradcy podatkowego. W tym tygodniu będę nagrywać szkolenie, w trakcie którego zadam właśnie to pytanie. Jak tylko będę znał odpowiedź, dam znać.

 116. Andrzej Kruk 18 marca 2012 w 15:40 #

  ciesze sie bardzo i z niecierpliwością bede czekal na odpowiedz dziekuje badrzo i pozdrawiam.

 117. Andrzej R 18 marca 2012 w 19:20 #

  Panie Mirku a nie odpowie pan na moje pytanie?

  • Mirek Szmajda 18 marca 2012 w 19:40 #

   To pytanie, jak również inne na które nie podałem odpowiedzi, przesłałem do doradcy podatkowego. W tym tygodniu nagramy szkolenie, w którym wyjaśnimy wszystkie te sprawy jak sprzedawać na Allegro, aby nie być narażonym na kary z Urzędu Skarbowego.

 118. Sylwia 19 marca 2012 w 14:59 #

  Witam od kilku miesięcy sprzedaje na allegro odzież używaną do tej pory nie były to duże pieniądze ale ubranie sprzedawałam systematycznie za około 500-600 zł miesięcznie Bardzo zależy mi na tym aby założyć działalność ale troszkę się w tym wszystkim pogubiłam np jaki podatek byłby najlepszy przy sprzedaży za 2000-2500 i ile by wyniósł miesięcznie , nie są to duże pieniążki ale po odliczeniu zostaje pensyjka którą już można dołożyć do budżetu domowego pozdrawiam

 119. Piotrek K. 19 marca 2012 w 21:22 #

  Witam,

  Obecnie mieszkam i przebywam poaz granicami Polski, chcialbym jednak zadalnie za posrednictwem Allegro sprzedawac produkty pochodzenia oryginalnego z za granicy w Polsce. Mowa tu o ubraniach. Moje pytanie jest czy jest to legalne prowadzic dzialalnosc za granica tam odprowadzac od zarobku podatek a wysylac towar do Polski, Zauwazylem ze kilka osob to robi czy jest to zgodne z prawem?

 120. tomasz 21 marca 2012 w 20:04 #

  witam
  ja wlasnie mam takie pytanie ktorego tutaj nie widzialem…
  a tyle slyszalem o tym US i allegro ze az sie boje
  czy ja mam odprowadzac podatek jesli w ciagu tych 6 lat sprzedalem pare rzeczy na laczna kwote jakis 3000-3500 zl ?
  ale to nie bylo regularne… raz sprzedalem 2 rzeczy w miesiacu , pozniej 2 miesiace przerwy , znowu cos i tak wkolko…
  lacznie moze z 30 rzeczy sprzedalem.
  ale tak jak mowie byly to w wiekszosci (80%) rzeczy uzywane, na ktore NIE MIALEM PARAGONU bo np. dostalem na meczu od pilkarza.
  Wiec dowodow na to nie mam.
  i boje sie najbardziej tego ,ze wydaje mi sie ze jest ok, a nie jest i naliczaja misie jakies odsetki a ja tego nie wiem. -.- bardzo prosze oo pomoc.

 121. sylwia 21 marca 2012 w 23:10 #

  witam .
  mam nastepujace pytanie :
  czy w przypadku gdy prowadze firme i chce do zakresu firmy dolaczyc sprzedaz wysylkowa na allegro musze wystawiac paragony za kazdy sprzedany towar ??? a jesli tak to czy niezbedna jest do tego kasa fiskalna czy tez mozna je wystawiac w jakiejs innej formmie??

  • Mirek Szmajda 22 marca 2012 w 00:27 #

   Sylwio, w sprzedaży wysyłkowej wystawiasz paragony lub faktury. Paragony nie muszą być wystawiane z kasy fiskalnej jeśli płatności są na konto (przelew lub pobranie).

 122. sylwia 21 marca 2012 w 23:34 #

  zapomnialam dodac ze nie jest on vatowcem . czy ma to jakies znaczenie.??

 123. Marek 27 marca 2012 w 14:54 #

  Witam,
  Ja mam taki mianowicie problem: sprzedawałem na allegro i obsługiwałem własnych klientów poza allegro przez ostatnie 3 lata (dotyczy produktu perfum). Na moim prywatnym koncie miałem regularne wpływy. Allegro stanowi jakieś 1/20 całej sprzedaży.

  W ostatnich 2 latach założyłem działalność i prowadziłem sprzedaż internetową zupełnie innych produktów, które prawidłowo ewidencjonowałem. Jednak nie ewidencjonowałem sprzedaży perfum.

  1. Jak mam prawidłowo rozliczyć się za perfumy podatkowo, tą sprzedaż z ostatnich lat, składając czynny żal?
  2. Na podstawie wpływów z wyciągu bankowego konta prywatnego?
  3. Jak w takim przypadku mam rozliczyć koszty związane z zakupem tych produktów?
  Dziękuje za wszelkie wyjaśnienia.

 124. tomasz 27 marca 2012 w 23:49 #

  bardzo prosze o odpowiedz do mojego pytania, i pomoc.

  • Tomek 7 kwietnia 2012 w 20:58 #

   panie mirku… bardzo prosze o pomoc i odpowiedz na moje pytanie powyzej. pozdrawiam

 125. Irena 28 marca 2012 w 00:14 #

  Witam

  Wlasnie zalozylam firme i rozpoczynam sprzedaz na allegro- czy do sprzedanych rzeczy musze dolaczyc jakis paragon lub inny dowod sprzedazy-jesli klient o to nie prosi? Czy tez moge po prostu wysylac towar i rozlczac od niego podatek dochodowy?

  Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
  Irena

 126. Michał K 28 marca 2012 w 09:32 #

  Witam. Mam pytanie, czy jeśli firma startuje załóżmy od 1.04 to czy już wcześniej w marcu, można prowadzić sprzedaż wysyłkową na allegro.pl? ewentualnie, jak to rozliczyć (ryczałt bez vat) Z góry dziękuje, za pomoc

 127. Justyna 5 kwietnia 2012 w 11:40 #

  Witam,
  Kuzynka ma swój normalny stacjonarny sklep, a ja natomiast chciałabym sprzedawać na allegro zupełnie inne produkty ale jako jej firma nie opłaca mi się zakładanie własnej działalności gospodarczej ponieważ moje zarobki to kilkaset złotych miesięcznie, czasem nawet bym musiała dokładać żeby opłacić ZUS więc moje pytanie brzmi czy mogę oczywiście za zgodą kuzynki zamawiać wszystkie produkty i prosić fakturę na jej firmę a następnie sprzedawać na swoim koncie allegro ale jako jej firma i ona wraz ze swoimi zyskami odprowadzałaby podatek łącznie. Czy musiałabym otworzyć nowe konto z danymi jej firmy i jeśli nowe konto to czy można sprzedawać jako firma na normalnym koncie czy trzeba wtedy otworzyć sklep na allegro ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mirek Szmajda 6 kwietnia 2012 w 23:42 #

   Justyno, zgodnie z regulaminem Allegro musisz mieć założone konto na Allegro na dane kuzynki, na dane jej firmy. Nie musisz zakładać sklepu. Możesz sprzedawać podobnie jak teraz sprzedajesz. Tyle, że to konto będzie wtedy kontem firmowym. Dzięki temu kuzynka otrzyma również faktury za prowizje dla Allegro.

 128. Andrzej Kruk 7 kwietnia 2012 w 15:09 #

  witam Panie Mirku jak tam z moim pytaniem ? dowiedzial sie pan moze czegos konkretnego ?

 129. Mirek Szmajda 13 kwietnia 2012 w 00:58 #

  Jestem po długich rozmowach z licencjonowanym doradcą podatkowym, któremu przedstawiłem Wasze pytania. Powstało z tego bardzo ciekawe szkolenie, które przyda się każdemu, kto cokolwiek sprzedał w ubiegłym roku w internecie (np. na Allegro).

  Szkolenie będzie dostępne na stronie http://ZalozenieDzialalnosci.pl, gdzie będzie można sprawdzić w jaki sposób rozliczać się zarówno w przypadku braku działalności, a także posiadając firmę.

  Już teraz można tam się zarejestrować, aby otrzymać wkrótce odpowiedzi na pytania, które zadaliście.

 130. Kasia 19 kwietnia 2012 w 17:20 #

  witam mam pytanie kopiłyśmy z koleżankami bluzy i okazały sie za małe. było ich cztery , wystawiłam je na allegro za kwotę jaka kopiłyśmy ponad 100 złoty jedna. W związku z tym pytanie czy poniosę za to konsekwencje?

 131. Mateusz 23 kwietnia 2012 w 00:10 #

  Witam, przeczytałem praktycznie każdy problem i każdą poradę. Jednak nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej naprawdę niewielkich sprzedaży na allegro. Jak rozumie od każdej sprzedanej rzeczy trzeba się rozliczyć. Jeżeli powiedzmy kupiłem kilka miesięcy wcześniej (nie 6) kilkanaście przedmiotów i teraz je sprzedaje a ich wartość nie przekracza 2,6 zł to jaki od tego trzeba by było zapłacić podatek skoro przychód ze sprzedanych wszystkich przedmiotów może wynieść maksymalnie 100zł?

 132. Mirek Szmajda 30 kwietnia 2012 w 00:11 #

  Jak sprzedawać bez firmy w internecie
i na Allegro? - SzkolenieInformuję, że odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w szkoleniu
  "Sekrety Sprzedaży Bez
  Firmy
  ".

   

 133. Artur 15 maja 2012 w 15:53 #

  Witam mam pytanie odnośnie sprzedaży Jeśli kupie jakieś przedmioty dostanę na nie fakturę i będe je chciał sprzedać na allegro po tej samej cenie co zakupiłem to muszę mieć działalność gospodarczą ??? Wyśle tą fakturkę co otrzymałem po zakupie…

  • Mirek Szmajda 16 maja 2012 w 21:51 #

   Arturze, nie ma znaczenia, że nie będziesz mieć zysku. Faktura zawsze jest wystawiana na konkretną osobę. Jeśli będzie wystawiona na docelowego klienta, któremu Ty będziesz dostarczać towar, to w sumie Ty nie sprzedajesz. Nie możesz jednak takiej oferty wystawić na Allegro, przynajmniej nie ze swojego konta. Musiałoby to być z konta firmy od której kupujesz.

 134. Agnieszka 22 maja 2012 w 00:14 #

  Witam, wspólnie z koleżanką zdecydowałyśmy wystawiać na allegro sztuczną biżuterię, którą od kilku miesięcy wyrabiamy. Szacujemy, że miesiączny przychód ze sprzedaży nie powinien przekroczyć 300 zł. Czy w związku z tym konieczne jest rozliczenie się z każdej sprzedanej rzeczy? Dodam jeszcze, że obie mamy po 18 lat i nadal utrzymujemy się na koszt rodziców.

  • Mirek Szmajda 22 maja 2012 w 01:49 #

   Agnieszko, zgodnie z polskimi przepisami trzeba się z tego rozliczać, niezależnie jaki będzie z tego dochód.

 135. Maciej 23 maja 2012 w 13:47 #

  Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy. Obecnie mam wystawione kilka przedmiotów o dość małych cenach na swoim prywatnym koncie Allegro. Robię tak bardzo często. Czy to sprzedaje jakiś staroć, czy też swój własny wyrób ( dokładnie obraz, rysunek), czy z tego powodu będą jakieś konsekwencje??

 136. Krzysztof 24 maja 2012 w 15:29 #

  Witam
  od lat kolekcjonowałem gry na konsole, łącznie z konsolami, teraz gdy już z tego wyrosłem postanowiłem wszystko posprzedawać. Czy w związku z tym muszę uiszczać jakiś podatek? Jak tak to od jakiej kwoty.
  Czytałem że jeżeli przedmioty były używane ponad 6 m-cy i łączna kwota nie przekroczyła 10 tys euro, nie muszę, czy to jest prawda?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 137. Bartłomiej 28 maja 2012 w 22:08 #

  Witam. Od paru miesięcy sprzedaję koszulki na Ebay.co.uk. Koszulki kupuje na tak zwanych “szmatach”. Mam wystawionych sporo aukcji i sporo na tym zarabiam. Czy urząd może się to dopatrzeć ? Mogę zapłacić karę ?

 138. Tomi 1 czerwca 2012 w 19:24 #

  witam
  ja wlasnie mam takie pytanie ktorego tutaj nie widzialem…
  a tyle slyszalem o tym US i allegro ze az sie boje
  czy ja mam odprowadzac podatek jesli w ciagu tych 6 lat sprzedalem pare rzeczy na laczna kwote jakis 3000-3500 zl ?
  ale to nie bylo regularne… raz sprzedalem 2 rzeczy w miesiacu , pozniej 2 miesiace przerwy , znowu cos i tak wkolko…
  lacznie moze z 30 rzeczy sprzedalem.
  ale tak jak mowie byly to w wiekszosci (80%) rzeczy uzywane, na ktore NIE MIALEM PARAGONU bo np. dostalem na meczu od pilkarza.
  Wiec dowodow na to nie mam.
  i boje sie najbardziej tego ,ze wydaje mi sie ze jest ok, a nie jest i naliczaja misie jakies odsetki a ja tego nie wiem. -.- bardzo prosze oo pomoc.

 139. ALA 11 czerwca 2012 w 12:20 #

  Witam
  Po moich dorosłych już dzieciach zostało sporo klocków LEGO i innych zabawek więc postanowiłam je sprzedać na ALLEGRO. Wcześniej poczytałam trochę o podatkach itp. i wyszło mi, że jeśli są to rzeczy używane ponad 6m-cy to bez żadnych konsekwencji mogę to robić. Założyłam konto na ALLEGRO w marcu 2012 i do dzisiaj czyli do połowy czerwca – ostatnia aukcja kończy się 14 czerwca – na aukcjach sprzedałam całość zbiorów LEGO, z czego przychód był ok 1000 zł. Trafiłam na tę stronę i przeraziłam się konsekwencji jakie mogę ponieść, czy powinna była jednak założyć działalność na ten krótki okres sprzedaży? Więcej aukcji już nie będę wystawiać bo skończyły mi się klocki. Jestem rencistką i przerażają mnie ewentualne kary finansowe. Proszę o odpowiedź na moje wątpliwości. Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam. A.T.

 140. Marcin Domański 4 lipca 2012 w 12:53 #

  Witam,

  Prowadziłem zarejestrowaną działalność gospodarczą w latach 2008-2010. W 2011r zamknąłem konta na allegro. Na początku tego roku pojawił sie u mnie US ze standardową kontrolną. Okazało się, że gdzieć wcięło mi część faktur za zapłacone prowizje. Wystąpiłem do allegro o wystawienie duplikatów. Odpowiedź? Niemożliwość wystawienia FV do zamkniętych kont. Granda! Przecież jak prowadzę sklep i po 3ech latach przychodzi kontrola to muszę im przedstawić wszystkie dokumenty za 5lat wstecz. Czy allegro jesty wyjęte spod prawa? Przeciez sprzedaz została dokonana, prowizje zapłacone, a teraz mówią że nie ma takiej możliwości?

  Co można z tym zrobić?

  Bardzo proszę o pomoc, gdyż US chce zakwestionować kosztów na prawie 80tys.zł.

 141. Elżbieta 7 sierpnia 2012 w 19:30 #

  witam.
  Pracuję i mam umowę o pracę, ale chciałabym zacząć sprzedawać na allegro, na początku, żeby dorobić, jeśli coś z tego wyjdzie to zająć się tylko tym.
  Zakładam, że od początku będę musiała założyć działalność i tutaj pojawia się moje pytanie: czy składki będę musiała odprowadzać podwójne(tzn z firmy i dodatkowo z działalności gospodarczej)?

 142. Łucja 7 sierpnia 2012 w 22:21 #

  Witam.
  Mam następujący problem. Chciałabym wystawić przedmioty na allegro w ramach aukcji charytatywnej. Jako osoba wystawiająca dany przedmiot podpisywałabym się jako przedstawiciel pewnej organizacji użytku publicznego, co było by godna z prawdą.
  I moje pytanie jest następujące; jakie kroki powinnam podjąć, aby było to całkowicie legalne? Czy będzie trzeba płacić jakiś podatek? Gdzie na allegro mam umieścić przedmiot i informację, że dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne?

 143. Adam 24 września 2012 w 18:11 #

  A co jak sprzedaje swoje czesci np od roweru i mam 16 lat i robie to czesto to co grozi mi coś ???????????????

  • Mirek Szmajda 4 października 2012 w 22:37 #

   Jeśli są to własne części oraz maja wiecej niż 6 miesięcy, to nic nie grozi. W przeciwnym wypadku za osoby niepelnoletnie odpowiadają rodzice.

 144. Justyna 12 października 2012 w 13:17 #

  Witam, w zeszłym roku mąż zamknął działalność gospodarczą. Zajmował się sprzedażą ubranek dziecięcych głównie przez allegro. Rozliczył się w całości z urzędem skarbowym (podał że wszystkie rzeczy zostały sprzedane). W rzeczywistości część rzeczy zostawiliśmy dla naszej córci, jednak nie wykorzystaliśmy wszystkich tych ubranek, gdyż córcia szybko rośnie. Chciałam teraz powystwiać te ubranka na allegro. One są nowe, chciałam je sprzedać po bardzo okazyjnej cenie gdyż zależy mi na tym, żeby się ich pozbyć. I teraz mam pytanie czy ja mam to zgłosić do us?? czy mam to wykazać w PIT?? Jestem posiadaczem tych ubranek od przeszło 6 miesięcy czy to mnie zwalnia z kontaktu z us??

 145. Radek 22 października 2012 w 03:58 #

  Hi
  Mieszkam od kilku lat w Kanadzie znalazłem tu kilka ciekawych rzeczy które bym mógł sprzedawać na Allegro.
  Moje pytanie to ; jak to robić żeby było legalnie, większość kupuje na “Garage Sale” lub tutejszych stronach internetowych bez paragonu np. antyki oraz prawie nowe,nowe niechciane rzeczy.
  Z góry dzięki za odpowiedz …

 146. Paweł 17 listopada 2012 w 18:41 #

  Witam ,
  Mam 15 lat i często na allegro sprzedaje książki używane , używane szkło labolatoryjne . Te żeczy są używane . Nie sprzedaje reguralnie ( najwięcej w sierpniu i listopanie w tym roku ) Cena całej sprzedaży to około 700 zł . Czy grozi mi coś jeżeli nie zbieram wszystkich rachunków (kiedy daną rzecz kupiłem a póżniej sprzedałe) . Czy rodzice muszą wlicz to w podatek dochodowy ?

  PS Prosze o odpowiedź .

 147. Justyna 4 grudnia 2012 w 22:45 #

  Dzień dobry.
  Ja sprzedawałam pewne rzeczy tylko w okresie listopad-grudzień. Uzbierało mi się na czystko 3000tys złotych plus 500jako koszty przesyłki które pokrywali kupujący ode mnie allegrowicze. Czy musze się z tego rozliczać jeżeli sprzedawałam dane rzeczy tylko przez okres niecałych 2miesięcy ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 148. Łukasz 19 grudnia 2012 w 23:11 #

  Witam Pana,

  Mam problem, otóż kupuję towar w hurcie i rozprowadzam go między swoimi znajomymi… Dostałem fakture vat na ten towar. Czy musze zakładać firmę, jeżeli moja sprzedaż nie jest ciągła?

  • Mirek Szmajda 20 grudnia 2012 w 08:55 #

   Jeśli działalność handlowa ma charakter zorganizowany, to zgodnie z polskimi przepisami należy ją zarejestrować jako działalność gospodarczą.

 149. Kacper Trocki 2 stycznia 2013 w 18:07 #

  Witam!

  Po przeczytaniu artykułu i komentarzy, chciałem przedstawić swoją sytuację (jakże zagmatwaną i ciekawa) i prosić o jakieś wskazówki eksperta.

  Jestem studentem stacjonarnym – bez żadnych dochodów. Jednak od jakiegoś czasu prowadzę sprzedaż na swoim koncie allegro nowych przedmiotów.
  Przedmioty kupuję w sklepie internetowym i bezpośrednio z tej firmy wysyłane są do “mojego” klienta w cenie identycznej jak w sklepie internetowym.
  Klient otrzymuje przedmiot który kupił wraz z faktura ze sklepu internetowego. (ja jestem tylko takim pośrednikiem) Mój “zarobek” to jedynie 2 zł na przesyłce od sprzedanej sztuki.
  *Czy jeśli fakturę wystawia sklep to można uznać że nie prowadzę sprzedaży, a w związku z tym nie muszę odprowadzać podatku dochodowego?

  Miesięcznie mój zarobek to ok. 60 zł (na czysto),
  Jenak wpływy na moje konto to około 700zł/mies. no i 640zł wydane na te towary.
  Czy to podchodzi pod działalność? Czy możemy tu mówić o kwocie zwolnionej od podatku, bo zdecydowanie rocznie będzie to poniżej 3000.

  Proszę o komentarz do mojej sytuacji, bo nie chce sobie narobić problemów przez te głupie 50-60 zł/mies. Jakieś wskazówki?

  Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź :)

  • Mirek Szmajda 11 stycznia 2013 w 13:22 #

   Wielkość zarobku nie ma znaczenia. Kluczową sprawą jest to, czy to jest zorganizowana działalność. A na taką wygląda. Zgodnie z polskimi przepisami jest to więc działalność gospodarcza, która teoretycznie wymaga rejestracji we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Mimo, że faktury nie wystawiasz, to jednak masz dochód.

   Dobrym rozwiązaniem jest też podpisanie umowy zlecenia ze sklepem internetowym, na dystrybucję. Wówczas nie trzeba zakładać działalności gospodarczej.

 150. Karol 26 stycznia 2013 w 20:09 #

  Witam.
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  Mam 17lat, wpadłem na pewnego hurtownika który po okazyjnych cenach sprzedaje mi pewien produkt. Pierwszy miesięczny zysk po sprzedaży tego towaru na allegro to ok. 3tys. Początkowo planowalem że sprzedam ten towar by uzbierać tylko na prawo jazdy, no ale trudno porzucić myśl że mogę dalej tyle dorabiać. Wiem że każda sprzedaż przedmiotu którego nie posiada się dłużej niż 6miesiecy wiąże się z oplaceniem podatku. No i wiem że w świetle prawa to jestem juz przedsiębiorcą no i chętnie bym założył juz działalność gospodarczą, no ale nie jestem jeszcze pełnoletni. Więc moje pytanie brzmi: czy nieletni moze sprzedawać na własny rachunek i jak moze odliczać podatek jeżeli nie moze założyć działalności gospodarczej.
  Bo zanim bym doczekał do pełnoletności i założenia firmy to przelecialoby mi ok. 10tys :(

 151. Paweł 19 lutego 2013 w 13:58 #

  Witam
  Od pewnego czasu wyprzedaję moją kolekcje znaczków pocztowych i monet. Część zbiorów mam jeszcze po dziadku a część jest moja zbierana jeszcze za czasów gdy byłem nastolatkiem. Czy muszę płacić jakiś podatek od sprzedaż czy nie. Monety sprzedałem na łączną wartość około 4000zł w przeciągu trzech miesięcy na wielu aukcjach. Znaczki też sprzedaję na wielu aukcjach.
  na razie z tego uzyskałem 1600zł w zaokrągleniu od grudnia zeszłego roku. Cz grożą mi jakieś konsekwencje ze strony US??

 152. Rafał 24 lutego 2013 w 15:34 #

  Cześć Mirek :)

  Pracuję na pełnym etacie i obecnie rozważam założenie działalności gospodarczej i stworzeniu konta “Firma” na Allegro.

  1.
  Ile procent podatku musiałbym zapłacić zakładając że sprzedawałbym 100 sztuk towaru(hurtowo) o małej wartości (w sposób zorganizowany i systematyczny) osiągając zysk rzędu 2000zł/mc.
  Jest to 19%, 30% czy 40%?

  2.
  Zakładając że roczny dochód z pracy i ze sprzedaży na Allegro to 44.000zł to jaki procent podatku musiałbym zapłacić?
  Czy praca na pełnym etacie wlicza się do dochodów z Allegro?!

  3.
  Kupując wiele produktów o łącznej wartości 1100zł, jestem zobowiązany do płacenia podatku PCC?!
  Czy dotyczy to jedynie jednego przedmiotu o wartości większej niż 1000zł?

 153. Jan 15 marca 2013 w 11:47 #

  Witam
  Mamy z dziewczyna pewien problem.
  Dziewczyna prowadzi firmę i zajmuje się sprzedażą internetową głównie na allegro ale również na swojej stronie internetowej. Ja natomiast również prowadzę firmę i zajmuje się usługami budowlanymi. Dziewczyna ma Vat ja Ryczałt.
  mam konto na allegro (nie jest na firmę) – będę musiał przekształcić na firmowe i chciałbym żeby dziewczyna na podstawie umowy Zlecenia ( Z Nią jako osobą fizyczną a nie firmą) na moim koncie wystawiała w moim imieniu aukcje (ta sama branża co dziewczyny ) i w moim imieniu również kontaktowała się z klientami, odpowiadała na zapytania z alllegro. W przypadku sprzedaży ja wybijam paragon i ja rozliczam się z allegro. Do PKD mam wszystkie niezbędne klasyfikacje dopisane.
  Czy ktoś nam nie będzie mógł zarzucić że postępując w ten sposób omijamy prawo żeby płacić mniejsze podatki?
  Dziewczyna sprowadza towar zza granicy bez Vatu. płaci go natomiast w kraju od wysokości sprzedaży i do tego ryczałt. Ja kupuje z vatem za granica ( znacznie mniej )a w kraju tylko ryczałt od sprzedaży. Proszę o poradę

 154. Karolina 17 marca 2013 w 16:49 #

  Witam Serdecznie!! Mieszkam za granica i posiadam tutaj działalność gospodarcza!!Chciałabym sprzedawać ciuchy na Allegro!! Czy musze zakładać działalność gospodarcza w Polsce???

 155. Błażej 9 kwietnia 2013 w 22:16 #

  Witam!

  Zastanawia mnie kwestia jak wygląda sprawa sprzedaży książek z domowego księgozbioru, które są w mojej rodzinie od 30 lat i dłużej. Jest to spora liczba książek (około 1000 do sprzedania), które mi zalegają i mam ich zwyczajnie za dużo. Z wiadomych względów nie da się tego przeprowadzić w krótkim czasie.
  Z tego co się dowiadywałem przedmioty, które ma się krócej niż 6 m-cy i się sprzeda, to trzeba wówczas odprowadzić podatek. Czy sprzedanie takiej ilości podlega jakiemuś opodatkowaniu bądź zarejestrowaniu?

 156. xtrade 23 października 2013 w 09:21 #

  Witam wszystkich , allegro jest bardzo niesprawiedliwym portalem , jest bardzo wielu ludzi poszkodowanych przez ten portal , dział obsługi tego portalu praktycznie nie istnieje , wszystkie działania portalu są oparte na działaniu oprogramowania (botów) , jesli jakiś użytkownik próbuje się skontaktować z kimkolwiek z obsługi portalu allegro to tak naprawdę kontaktuje się z programem komputerowym , bezdusznym i bezuczuciowym (botem) który odpisuje nam standardowe regułki , nie ma w tym kraju użytkownika allegro który powie chociaż jedno porządne zdanie na temat obsługi klienta ze strony tego dziadowskiego portalu , przestrzegam wszystkich użytkowników którzy chcą opierać swoją działalność na sprzedaży na tym portalu , bo konto na które będziecie pracować na przykład 2 lata zostanie zawieszone bezpodstawnie w jednej chwili i wasza firma nie ma racji bytu a to się wiąże z poniesieniem ogromnych zazwyczaj strat, a portal allegro i tak wam konta nie odwiesi , bo na przykład będziecie niewygodną konkurencjom dla jakiejś większej firmy , allegro stosuje tego sposobu fortele , zresztą allegro już powoli przemija i to mnie cieszy , wielu moich znajomych nawet już nie kupuje na tym portalu , ze względu na chamowate potraktowanie ich przez ten portal , powstało na szczęście wiele innych portali na których można sprzedawać i traktują sprzedającego na wysokim poziomie

 157. Anna 11 stycznia 2014 w 11:12 #

  Witam,
  jestem studentką studiów dziennych. Czy jeżeli założę działalność gospodarczą po raz pierwszy w życiu, to miesięcznie na ZUS przez pierwsze 2 lata będę płaciła ok. 400zł czy przez to, iż jestem studentką i z tego przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne, będę płacić mniej?

  • Mirek Szmajda 22 stycznia 2014 w 01:39 #

   Zwolnienie z ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów nie dotyczy ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności.

 158. Misiex 15 stycznia 2014 w 19:55 #

  Jestem na allegro od 2005r. Od 2005r sprzedawałem dosłownie wszystko co się tylko dało.Dużo gram w konkursach interentowych więc zdarzały się też rzeczy nowe ale większość była używanych.Właśnie dostałem wezwanie do US celem złożenia korekt zeznań za lata 2009-2012. Wchodzę i tłumaczę że te rzeczy w większości były używane ale pani powiedziała że ją to kompletnie nie obchodzi bo sprzedaż miała charakter ciągły i nieważne czy sprzedawałem mydło czy powidło. Mówię że nie zgadzają mi się kwoty które mi przysłali,a ona na to że już nikt nie będzie ze mną na ten temat rozmawiał.Że już dużo czasu im zająłem,a jak mi się coś nie podoba to mogą sprawdzić moją sprzedaż od 2005r.Słabo mi się troszkę zrobiło ale myślę trudno trzeba zapłacić.Nie będę fikał urzędowi bo mnie załatwi.Pytam przesympatycznej pani co mam teraz zrobić,jak wypełnić pity.Ona na to że ją to nie interesuje i że nie będzie się zajmować tyle czasu jedną osobą bo by nigdy nie wyszła z pracy.Koniec rozmowy i do widzenia.

 159. asiek 15 lutego 2014 w 21:33 #

  witam serdecznie,od pewnego czasu sprzedaje buty na zamowienie, obuwie sa kupowane za granica i sprzedawane na allegro po wyzszej cenie, bylo ich z ok.20 sztuk, wystawiane byly po 2 ,3 sztuki na aukcje. za niektore buty zwracalam pieniadze,poniewaz nie raz towar z zamowienia sie opoznil i klienci nie chcieli czekac,ale na allegro ciagle widnialo w sprzedane. nie prowadze dzialanosci gospodarczej,jestem osoba prywatna,nie wiedzialam ze trzeba odprowadzac podatek do urzedu skarbowego,myslalam ze suma ktora allegro pobiera od wystawienia przedmiotu jest suma vat.
  bardzo prosze o porade jak moge sama obliczyc kwote i zaplacic podatek?
  nie chce zadnych niemilych konsekwencji ,chce zalatwic wszystko polubownie by moc spokojnie spac. dodam jeszcze ze sprzedawane rzeczy zostaly wystawiane z konta mojego ojca,ale pieniadze wplacali na moje konto bankowe.
  i czy jakbym zalozyla dzialnosc gospodarcza to nie liczylyby sie podatki wczesniejsze?

 160. Adrian 6 marca 2014 w 20:42 #

  Witam
  Czytam że rzecz posiadająca ponad 6 miesięcy uznawana jest jako prywatna i „nie nowa”
  Czy sprzedając np. do 1000zł miesięcznie można rzec PRAWIE regularnie, przedmioty posiadające ponad 6 miesięcy Z FAKTURĄ/ PARAGONEM ich zakupu, też pełnoprawnie podlega to pod działalność gospodarczą?
  I jeszcze jedno pytanie :D
  Czy wygląd strony sprzedaży (profesjonalny) też wpływa na to że sprzedaż powinna być zalegalizowana, patrząc od strony prawa.
  Z góry dziękuje

  • Mirek Szmajda 12 marca 2014 w 11:16 #

   A jakie masz intencje prowadząc sprzedaż internetową? To jest jednorazowe czy stałe?

   • Adrian 12 marca 2014 w 19:37 #

    Witam
    Dziękuje za odpowiedź
    Jak widać (lub nie) intencją jest stała sprzedaż. Dopóki nie założę legalnej działalności co pewnie stanie się szybciej niż myślę, sprzedaż jako os. prywatna traktuje jako poligon doświadczalny do przyszłej sprzedaży w zalegalizowanej firmie.
    Mam zamiar starać się sprzedawać jak najbardziej “jednorazowo” i nie zorganizowanie ale i tak w sumie to będzie sprzedaż w celach zarobkowych tym bardziej że nie będę (raczej) nigdzie indziej zatrudniony. W każdym razie dopóki nie zalegalizuje działalności sprzedaż może osiągnąć zyski takie że może zainteresować się tym skarbówka. Oczywiście będę mocno ograniczał sprzedaż.

    • Misiex 12 marca 2014 w 21:02 #

     Sprzedaż ciągła jest traktowana jako niezarejestrowana działalność gospodarcza.Pojęcie “ciągła” zależy tylko i wyłącznie od podejścia do sprawy pracownika skarbówki.Więc sam nie wiem czy np. jak będziesz sprzedawał jedną rzecz w miesiącu potraktują to jako zarobek. Ja jestem na widelcu więc nie fikam ale taki początkujący sprzedający może się czuć bezpiecznie no chyba że ktoś na Ciebie doniesie do Wrocławskiej Izby Skarbowej jak to było w moim przypadku.

     • Adrian 13 marca 2014 w 15:50 #

      Ooo! donieśli na ciebie?
      dużo wtedy sprzedawałeś?
      Jaka była kara?

     • Misiex 14 marca 2014 w 15:56 #

      Ano donieśli.Konkurencja.Kary jako takiej nie było dzięki bogu.Musiałem rozliczyć pity 5 lat wstecz.Zapłaciłem prawie 11 tyś.Na tyle mnie wyliczyli. Korzystają ze strony http://www.allekontrola.pl. Allegro nie ma pojęcia że ktoś jest kontrolowany bo stronka z tego co zauważyłem sprawdza tylko te transakcje do których był wystawiony komentarz i nie rozróżnia czy to była sprzedaż czy kupno,a niby powinna.Przeanalizaowałem wszystko i tak niestety to wygląda.Podliczyli mnie za niektóre rzeczy które kupiłem na allegro.

     • Adrian 14 marca 2014 w 17:56 #

      Jak dużo sprzedawałeś? Cała lista rzeczy? czy tak więcej ale np. do 1000zł miesięcznie tylko niezorganizowanie.
      TO DLA MNIE BARDZO WAŻNE PYTANIE!

     • Adrian 14 marca 2014 w 18:01 #

      Mam więcej pytań do Misiex
      -Mówisz że kary nie było ale zapłaciłeś 11tyś, to są zaległości podatkowe bez kary???
      -Mówisz że podliczyli cię za rzeczy z Allegro. Chodzi ci o to że zliczyli za rzeczy które kupiłeś na Allegro a potem sprzedałeś na Allegro i było to udokumentowane w Allegro??
      I NAJważniejsze pytanie, ile wyciągałeś miesięcznie zł??
      Była to sprzedaż konkretna, nicznym sklep??
      Proszę! proszę! odpowiedź.

 161. heqs 8 marca 2014 w 13:32 #

  Witam
  Piszę odnośnie sprzedaży butów poprzez serwis allegro

  Czyli sprzedający po otrzymaniu pieniędzy od kupującego zamawia buty z Chin, które bezpośrednio trafiają do kupującego. Czasami piszą w treści aukcji że zamawiają “w Twoim imieniu”.

  Czasami ludzie mają sprzedanych około 20-30 par na aukcji nie mając kont na firmę, nie wystawiają rachunków itp, aż tak ryzykują ?

  I mam pytanie

  1. Czy taka forma sprzedaży jest w pełni zgodna z prawem ? Chodzi mi o Cło , Vat itp

  cyt. z aukcji
  “Uwaga! W przypadku naliczenia cła lub VAT przez UC ze względu na dużą objętość paczki, która wskazuje na przeznaczenie handlowe lub ze względu na ewentualna zmianę przepisów pocztowo-celnych, jako osoba dokonująca importu jesteś zobowiązany do uregulowania tych opłat we własnym zakresie.”

  2. Chciał bym w ten sposób handlować, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze ( przy zamawianiu towaru z Chin) ?

  Pozdrawiam

 162. Misiex 12 marca 2014 w 15:05 #

  Bardzo rzadko naliczają cło ale zdarza się.Przedstawiasz wtedy Urzędowi celnemu zrzuty ekranu strony na której kupiłeś lub jak to możliwe adres i potwierdzenie przelewu z banku na ten zakup.Obliczają i dostajesz paczkę za którą musisz zapłacić cło lub vat.Jesteś niby tylko pośrednikiem przy sprzedaży na allegro ale pieniążki idą do Ciebie i z nich się musisz rozliczyć.Masz fakturę na że kupiłeś za 50zł,a na allegro sprzedałeś za 100zł to rozliczasz się tylko z 50 zł które zarobiłeś według przepisów podatkowych.Nie masz faktury to rozliczasz się ze 100zł.Wiadomo że dowodu zakupu żadnego mieć nie będziesz bo w chinach nie dają i nie płacą też naszego śmiesznego vat-u.Skarbówkę mało to interesuje.Jak nie masz papierka to płacisz i koniec.Uwierz mi że to że ktoś w aukcji pisze że zamawia “w Twoim imieniu” kompletnie nic nie znaczy dla skrbówki.Chodzi tutaj bardziej o odpowiedzialność z uwagi na podróbki i jakość produktu “umywam ręce ja byłem tylko pośrednikiem,nie wiedziałem że to podróbka” Jeżeli urząd celny wykryje towar podrabiany kłopoty masz Ty jako adresat paczki.To jest ryzyko ale się bardzo opłaca.Ja na kiektórych towarach miałem po 1200% przebitki.Trudno w to uwierzyć ale takie mają ceny tylko trzeba dobrze poszukać.

  • Misiex 14 marca 2014 w 20:36 #

   11 tyś to podatek plus ustawowe odsetki za 5 lat wstecz.Każdy rok obliczony oddzielnie.To nie była kara tylko to co powinienem zapłacić.Karą byłoby to jak by mi przywalili 75% podatku od ukrytych dochodów.Program sprawdzający sprawdza tylko po komentarzach i powinien sprawdzać tylko sprzedaż,a podliczyli mi też rzeczy które kupowałem na allegro dla siebie do domu.Jak powiedziałem w skarbówce że coś mi tu nie pasuje to miła pani powiedziała żebym nie fikał bo to się żle skończy dla mnie.Miałem wystawionych ok. 15 aukcji przez cały czas.Zarobek roczny ok. 15 tyś na czysto.Dużo nie dużo ale zawsze coś.Bardzo łatwy zarobek.Poświęcałem dziennie ok. 1 godziny.Więcej zajmowało mi latanie na pocztę.

   • Adrian 16 marca 2014 w 19:49 #

    Dziękuje
    Jeszcze mi pan może coś napisać wartego uwagi?
    Szukałem ponad 2 lata konktretnych informacji na ten temat a teraz znalazłem jakieś “oparcie”
    Całuje po stupkach! i bardzo prosiłbym o jeszcze jakieś informację na ten temat, jak pan ma.

 163. agniesia 12 marca 2014 w 18:14 #

  Witam mam pytanie mój tato zaczyna sprzedaż na allegro jako firma i musze zweryfikować nr konta bankowego aby zacząć sprzedaż tzn wystawianie towarów i musi być.podane konto firmowe czy później będzie można zmienić nr tego konta na inne bo mój tato ma drogie jeszcze konto i chce aby przychody przychodziły na to drogie konto. A następne pytanie to takie ze nie.mamy kasy fiskalnej to czy każdemu klientowi możemy wystawiać fakturę?

 164. Adrian 16 marca 2014 w 19:56 #

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale gdyby miał pan karę to zapłata wynosiłaby 11tyś + 75% z 11tyś.??
  Sprzedawał pan tylko rok czy więcej lat(5lat?)???
  Jak udało się panu uniknąć płacenia “kary” skoro urzędasy tak szalały :) , jakieś zażalenie czy coś?
  Wiem, wygląda to jak przesłuchanie ale każda informacja jest dla mnie cenna niczym złoto.

 165. Misiex 18 marca 2014 w 20:08 #

  Publicznie już nic więcej nie napiszę.Prywatnie tak.

  • Adrian 18 marca 2014 w 20:52 #

   Rozumiem, ma pan racje. Jeśli nie ryzykuje to podam swój e-mail: “adrianoos966@wp.pl”
   Albo niech pan poda swój nr. kontaktowy. Jeśli panu w ogóle się chce ze mną rozmawiać co szczerze docieniam, to co pan tutaj pisał za darmo.

 166. Tomek 25 marca 2014 w 10:59 #

  A ja zapytam wprost choć odpowiedź nasuwa się automatycznie (jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o pieniądze)…jednak prosił bym Pana eksperta o komentarz. Czy nie powinno być tak bądź czy nie można w jakiś sposób spowodować(np. Urząd Skarbowy) ,że serwis Allegro wprowadzi wymóg posiadania konta firmowego dla KAŻDEGO ! kto chce wystawiać NOWE ! produkty w opcji “kup teraz” w ilości np. od 3-5 szt na jednej aukcji do więcej ? Od wielu lat w najlepsze funkcjonuje na Allegro proceder sprzedaży hurtowej nowymi produktami przez osoby posiadające prywatne konta co po pierwsze jest ewidentną formą handlu z ominięciem opodatkowania a po drugie nie ma nic wspólnego z zasadami przestrzegania uczciwej konkurencji. Z jednej strony wprowadzenie konieczności posiadania konta firmowego dla każdego kto chce handlować nowymi produktami hurtowo wydaje się banalnie proste do zastosowania przez serwis Allegro lecz tak się nie dzieje zapewne z uwagi na pazerność w.w. portalu na ściąganie jak największej kasy za prowizje.

  • Mirek Szmajda 9 kwietnia 2014 w 11:20 #

   Allegro jest po prostu “bazarem, na którym może usiąść i sprzedawać każdy, nawet jakaś Pani, która w swoim ogródku uprawia kwiatki”. Kwestie legalności przerzuca na sprzedającego i kontrolujących z urzędu skarbowego. Sądzę, że nie jest to wcale takie jednoznaczne, co zabronić sprzedawać bez firmy. Sprzedawanie wielu sztuk tego samego produktu nie zawsze oznacza, że to zorganizowana działalność. Mogę np. wyprzedawać klepka po klepce używany parkiet :)

 167. angela 8 kwietnia 2014 w 10:05 #

  ile trwa takie sprawdzenie jezeli ktos doniesie?

 168. angela 9 kwietnia 2014 w 18:36 #

  Jezeli urzad uznaje ze była prowadzona niezarejestrowana działalnosc gospodarcza to jakie podatki wtedy trzeba zapłacic? Vat i podatek dochodowy czy tylko podatek dochodowy? kiedys czytałam ze vat nie płaci sie jezeli nie przekroczy sie 15000zł rocznie.

 169. Lukasz 22 kwietnia 2014 w 16:48 #

  Witam , mam pytanie –>> hurtownia posiada towar i go sprzedaje w przystępnej cenie po kilkadziesiąt sztuk

  # ja wystawiam ten towar wcale go nie posiadając na prywatnym koncie allegro , i dorzucam sobie marżę powiedzmy 10zł od 1 przedmiotu , co na kilkudziesięciu sztukach w hurcie daje mi trochę gotówki

  # następnie jeśli ktoś ode mnie kupi towar i przeleje pieniądze np..5000 , ja zamawiam w hurtowni owy towar za 4000 i podaję dane do wysyłki nie swoje tylko tego kupującego

  ## moje pytanie , czy tak jest legalnie ??? jestem tylko pośrednikiem , ale przez moje konto w banku najpierw jest wpłata np 5000 później wypłata 4000 dla hurtowni ??? co na to przepisy , czy musze sie rozliczyć z tego ??? proszę o odpowiedź

  • Mirek Szmajda 26 kwietnia 2014 w 09:49 #

   Są 2 możliwości:
   1. Sprzedaż na zlecenie hurtowni. Pieniądze wpływają na konto firmowe hurtowni.
   2. Sprzedaż na własny rachunek. Pieniądze wpływają na Twoje konto firmowe.
   Jeżeli przyjmujesz pieniądze na własne konto prywatne, to można by to jeszcze ewentualnie traktować jako punkt pierwszy. Bo przelewasz je później na konto hurtowni. Ale musiałbyś mieć jakąś umowę z hurtownią, że prowadzisz sprzedaż na ich zlecenie. Poza tym hurtownia powinna wystawiać paragony lub faktury na dane kupujących z Allegro.

 170. M 25 kwietnia 2014 w 23:39 #

  Dzień dobry Panie Mirku, prosze mi powiedzieć jesli sprzedalem nowy przedmiot pilot zapakowany oryginalnie za 75zł ktory posiadalem ponad 3 lata i posiadam na niego paragon-dokument zakupu na którym jest napisane sprzęt fotograficzny ,to czy ta sprzedaż podlega podatkowi ?

  • Elżbieta Kamińska 27 kwietnia 2014 w 11:16 #

   Sprzedaż rzeczy poza działalnością gospodarczą jest zwolniona do kwoty 1 000 zł.

  • PILOTKA 2 maja 2014 w 01:10 #

   Biedny Pan Mirek:( gdyby tak chciało się M przeczytać chociaz 2 odpowiedzi to nie zadawałby głupich pytań…Ja odpowiem –spokojnie-nie bedzie Pan przestępcą podatkowym–może Pan jeszcze sprzedać następnego pilota a nawet telewizor gratis do niego:)

 171. Iwona 9 maja 2014 w 09:30 #

  Witam,
  Mam pytanie odnosnie tego,w miiesiącu kwiecień sprzedałam kilka rzeczy w łącznej kwocie 170 zł.Czy poniose jakieś konsekwencje z Urzedem Skarbowym ?

 172. Paula 10 maja 2014 w 10:54 #

  witam, wykonuje biżuterię hand made i chciałabym sprzedawać ją na allegro. Skończyłam liceum, i planuje studiować. Nie mam żadnego zatrudnienia. Co muszę zrobić aby móc sprzedawać? dochód byłby max. 200-300zł miesięcznie. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)

 173. gosc 1 czerwca 2014 w 00:21 #

  Chcę wysprzedać na allegro swoją kolekcję płyt, elektroniki i kilkadziesiąt innych nie potrzebnych mi już rzeczy i ma to być istna wysprzedaż tego co posiadam. Na większość mam rachunki, a wszystko ma ponad pół roku.

  1.) Czy mogę to zrobić w formie sklepu allegro która jest 3x tańsza bez firmy?
  2.) Czy za przedmiot kupiony klika lat temu a sprzedany teraz za więcej muszę płacić podatki od różnicy?
  3.) Gdy nie mam dowodu zakupu to płacę podatek od całej sumy którą przelał kupujący?

 174. Dobrusia 11 czerwca 2014 w 09:23 #

  Witam,
  proszę o pomoc. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na którą założyłam konto na allegro jednak nie jest to konto FIRMA tylko zwykłe konto. Występuję co miesiąc do Allegro o wystawienie faktury na moje nazwisko ponieważ taka własnie jest nazwa firmy którą proowadzę? Pytanie brzmi czy muszę przekształcać konto allegro na Konto Firma czy mogę korzystać z konta zwykłego, w którym mam wpisane wszystkie dane mojej firmy.

  • Mirek Szmajda 12 czerwca 2014 w 13:33 #

   Najważniejsze, aby były wystawiane dokumenty do każdej sprzedaży. Status konta w Allegro dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia.

 175. Sławomir 15 lipca 2014 w 11:40 #

  A jak byś podszedł do tematu inwestycji alternatywnej? Przecież chyba nikt nie będzie zakładał DG aby świadomie kupić kilka lub kilkaset przedmiotów kolekcjonerskich? np. win/elektroniki(którą przestaną produkować)/monet/płyt itd. itp. aby po jakimś okresie sprzedać z zyskiem? Co w takim właśnie przypadku jak zamiast lokaty chciałbym zainwestować w 10-100 płyt a po kilku latach sprzedać je po 5-10x tyle?

 176. andzia3008 21 listopada 2014 w 18:57 #

  witam,
  prowadze sklep z odzieżą damską i chcialabym rownież założyć konto firma na allegro. problem jest w tym ze sklep zarejestrowany jest na mojego tatę a on nie posiada konta bankowego. czy moge podac swoje konto bankowe?

  • Mirek Szmajda 23 listopada 2014 w 00:53 #

   Nie, zgodnie z przepisami prawa (to nie dotyczy samego Allegro), konto bankowe powinno być kontem bankowym właściciela firmy. W dodatku to musi być konto firmowe, a nie osobiste.

 177. ZeneK z Bielska 27 listopada 2014 w 08:20 #

  Państwo mnie okrada z wypłaty potem okrada jak coś kupuję, potem okrada jak idę zaplombować zęba (za rozkradzioną wypłatę oczywiście a jak) potem jak skończy mi się paliwo jadąc dziurawą drogą, płacę mechanikowi, sprzedaję auto i płacę państwu bo się wzbogaciłem(!), potem sprzedaję na allegro komputer żeby mieć na nowe(używane) auto i płacę państwu. Zamknijcie ten temat bo jak 50% społeczeństwa widzi taki tekst jak na górze strony… pozdrawiam w bólu i ubóstwie (bo nie zastało już nic czym mogę płacić).

 178. Pati 18 grudnia 2014 w 12:07 #

  Czy przy dotarciu kuriera na dany adres przy kupnie jakiejś rzeczy na Allegro musi być osoba która zamówiła , czy może być ktoś inny ?

  • Mirek Szmajda 20 grudnia 2014 w 19:53 #

   Może być dowolna inna osoba, która pod danym adresem będzie na miejscu. Taka osoba musi podpisać odbiór swoim imieniem i nazwiskiem.

 179. an 7 marca 2015 w 07:42 #

  Witam,

  Od 10 lat mieszkam za granica.
  Chcialabym sprzedawac unrania na allegro.
  Czy moge zalozyc firme to gdzie mieszkam, poza Polska i tutaj sie rozliczac?

 180. Arek 20 października 2015 w 02:53 #

  Witam. Mam problem. W latach 2010-2013 kolega poprosił mnie abym wystawił jego części i samochody na allegro. Sprzedaż wyniosła około 50 tys złotych. Dostałem list z US który wymaga ode mnie podania obrotów oraz źródła pochodzenia. Nie były to moje rzeczy więc nie posiadam takich informacji. Nie miałem żadnych wpływów na konto z tego tytułu. Proszę o pomoc

 181. Rafal 1 stycznia 2016 w 11:44 #

  Witam serdecznie mam pytanie, posiadam konto allegro od paru lat, w sytuacji gdy chciałbym założyć firmę na dane konto przez które sprzedawalem wczesniej zdarzyła by sie kontrola przez urząd skarbowy itp. czy musze obawiać sie rozliczenia z wcześniejszych lat ? Firma na moje dane a konto można posiadać jedno, czy jest to bezpieczne?

 182. loreinska Dorota 12 czerwca 2016 w 13:36 #

  Witam mam pytanie czy majac miesieczny zarobek na sprzedazy w wysokosci ok 200zł miesiecznie trzeba zakładac działalnosc gospodacza ?

 183. ANIKA2222 3 sierpnia 2016 w 14:58 #

  A co jeśli chce zamówić z hurtowni odzież czy obuwie…podając nip bo nie mam swojej działalnosci.Opłace cene brutto przy zakupie z hurtowni i towar mam dla siebie taniej i moi znajomi bo im zamawiam też-takie zamówienie zbiorcze…bez zysku.
  Co wtedy z us?

  • Mirek Szmajda 12 września 2016 w 23:44 #

   Jeśli to nie służy odsprzedaży, to nie trzeba zakładać działalności.

Dodaj komentarz

BEZPŁATNE PORADY
dla Internetowych Sprzedawców
x

Chcesz regularnie otrzymywać
Biuletyn Sprzedawcy Internetowego?

 

Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *
Wpisz 4: (filtr antyspamowy)

Wysyłając to zgłoszenie zgadzasz się z Zasadami Prywatności.

W każdej chwili możesz zrezygnować!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sklepy Allegro

Wkrótce na Allegro będzie można sprzedawać nie tylko na aukcjach. Allegro da możliwość prowadzenia sprzedaży w formie podobnej do prowadzenia...

Zamknij